HaberlerOrtadoğuSuriye

Dış Güçlerin Desteğiyle Saldırı Başlatan Teröristlerin Saldırısı Geri Püskürtüldü

Suriye ordu birliklerinin İdlib’te Dış güçlerin destek ve yönlendirmeleriyle büyük bir saldırı başlatan uluslar arası teröristleri büyük bir hezimete uğrattı.

Türkistan İslami Partisi adlı terör örgütünün İdlib kırsalında Türkiyeli subaylar ile koordinasyon içinde Atşan – Hvayyin ekseninden bulundukları büyük saldırıda terör çeteleri ve destekçileri unutmayacakları yeni bir hezimete uğratıldılar.

Son olarak uğratıldıkları büyük kayıpları telafi etmek ve çöken morallerini düzeltmek amacıyla Suriye ordu birliklerinin kurtardıkları bölgelerde intihar niteliğinde büyük bir saldırı başlatan teröristler medya araçları aracılığı ile gerçekleri çarpıtmaya çalışsalar da uğradıkları büyük hezimeti örtbas etmeyi başaramadılar.

Saha komutanları SANA’ya yaptıkları açıklamalarda Türkistan İslami Partisi adlı terör örgütünün Lazkiye kırsalının kuzey uçları ve İdlib kırsalının Cisr el Şuğur Bölgesinde bulunan tüm güçlerini toplayıp tüm imkanlarıyla saldırıya geçtiklerine dikkat çekti.

Saldırının Türkiyeli subaylarının direk yönlendirmeleri desteği ve planlarıyla gerçekleştiğine vurgu yapan saha komutanları; söz konusu terör örgütünün dış güç rejimlere ait zırhlı araçların yanı sıra ağır makineli silahlarla donatılmış pikaplar, tanklar ve ağır silahlar kullandıklarının altını çizdi.

Saha komutanları söz konusu teröristlerin Han Şeyhun Bölgesinde Nusra Cephesi ve Nurettin Zenki Hareketi adlı terör örgütleriyle buluştuklarını belirtti. Radikal terör çetelerinin büyük saldırıda Atşan ve Hvayyin olmak üzere iki ana eksenden saldırdıklarına dikkat çeken saha komutanları, buna eş zamanlı olarak Ebu el Zuhur Havaalanı ve Sencar eksenlerinden de aldatıcı saldırılarda bulunduklarını kaydetti.

Bu arada ‘çocuk katili’ lakabıyla bilinen Nurettin Zenki Hareketi tamamen dış güçlere bağlı olup, azılı teröristlerinin Washington idaresinden maaş aldıkları Amerikalı Senatör Richard Black ve birçok medya raporunda net bir şekilde belirtildi.

Sözlerine devam eden saha kaynakları; üç terör örgütünün Türkiyeli subaylarının talimat ve desteği ile İdlib kırsalında piramit şeklinde ilerleyen ordu birliklerini Hama kırsalındaki temel merkezden ayırmayı amaçladıklarına dikkat çekti. Fakat ordu birliklerimizin bu teröristlere beklenmedik ağır dereceden bir sürpriz hazırladıklarına işaret eden saha kaynakları, vatan koruyucularımızın ileri düzeyde askeri bir teknikle onlara karşı koyduklarını kaydetti.

Saha komutanları taktiksel olarak bir kısım noktalardan çekilen ordu birliklerinin derhal özel birlikleri harekete geçirip hava güçleri ve topçu birlikleri ile de tam bir koordinasyon içinde teröristlerin girdikleri bölgeleri onlar için cehenneme dönüştürdü.

Üstün nitelikli askeri teknik ile üç terör örgütünden grupların bu bölgelerin birçok yerinde sıkı kuşatmaya alındıklarını ifade eden saha komutanları, bunun sonucunda teröristler ve destekçilerin büyük bir panik ve kargaşa yaşadıklarına dikkat çekti. Saha komutanları öldürülen yüksek sayıda teröristlerin arasında bariz saha komutanlarının bulunduğunu belirtirken, çok sayıda teröristin de canlı olarak yakalandıklarına dikkat çekti. Aynı zamanda çok sayıda aracın da imha edildiğini belirten saha komutanları, aralarında Türkiye rejimine ait BMB tipi araçların bulunduğu bir kısım araçların da ele geçirildiğini kaydetti.

Saha kaynakları saldırgan teröristlerin unutmayacakları bir ders almaları ve oldukça büyük kayıplara uğratılmaları ardından ordu birliklerinin çekildikleri bölgelerde yeniden ilerlediklerini, bu bölgelerde yeniden konuşlandıklarının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.