FilistinHaberlerOrtadoğu

Dış güdümlü El-Fetih iç barışı istemiyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi İzzet Er-Reşak Filistinli bağımsız şahsiyetlerin Filistin iç barışını sağlamak ve barışın önündeki engelleri kaldırmak için ortaya koydukları çabaları Hamas olarak desteklediklerini belirtti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Er-Reşak konuya ilişkin bugün (10 Temmuz Cumartesi) Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Başta Hamas Siyasi Birimi Başkanı Meşal ve Hamas Siyasi Birimi üyeleri, Munib El-Mısri başkanlığındaki Filistinli bağımsız heyeti kabul ederek, barışın önünde birer engel teşkil eden hususlarla ilgili görüşlerini dinlediler”.

Er-Reşak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Heyette çok önemli şahsiyetler var. Bunlar, Esad Abdurrahman, Hanna Nasır, Mustafa El-Bergusi ve Hani El-Mısri’dir. Hamas’ın bu heyeti karşılaması, hareketin iç barışı istemede samimi olduğunu ve bu hususta yapılan çabaları takdir ettiğini açıkça gösteriyor”.

Azzam El-Ahmed’in yaptığı açıklamada bağımsızlar heyetine saldırmasına da değinen Er-Reşak şöyle dedi: “Böyle bir açıklama için üzgünüz. Abbas’ın heyeti görevlendirmesinden birkaç gün sonra heyetten Mısır taslağını imzalaması için Hamas’a baskı yapmasını talep etmesi ve El-Ahmed’in de bu talihsiz açıklamayı yapması aslında Fetih’in uzlaşı istemediğini gösteriyor. Yine bu açıklamalar Fetih’in kararlarını bağımsız bir şekilde almadığını ve uzlaşı anlaşmasını imzalamaktan da aciz olduğunu gösteriyor”.
Hamas lideri, “Bölünme Filistin içi bir sorundur. Dolayısıyla uzlaşının da Filistinli tarafların arasında olması gerekir. Hal böyleyken uzlaşının sağlanmaması için Arap veya Arap olmayan tarafların veto gibi bir hakka sahip olmamaları gerekir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.