HaberlerİranOrtadoğu

Dış müdahaleler İran seçimlerini zedeleyemez

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki İran’da bulunan diğer ülke elçileri arasında yaptığı konuşmada İran seçimlerinin çizilemeyeceğini belirtti.

Tahran ‘da yapılan görüşmede Menuçehr Mutteki yapılan cumhurbaşkanlık seçimleri ardından yaşanan olaylara değinerek İran İslam cumhuriyeti nizamında mevcut olan dini demokrasinin bulunması nedeni ile seçimlerin zedelenemeyeceğini belirtirken, bazı batılı medya grupları ve yetkililerin tutumlarını müdahaleci olarak niteleyip eleştirdi.

Mutteki büyükelçilerden İran durumu ile ilgili doğru yorumlar aktarmalarını istedi.

Mutteki Fransa yetkililerinin cumhurbaşkanlık seçimleri ile ilgili son açıklamalarını eleştirerek, fransız siyasi cücelerinin bu ülkenin Rönesiansını açık arttırmaya çıkardıklarını belirtti.

Mutteki toplantıda bulunanlara hitaben, fransız meslektaşı tarafından sarkozi’nin alçak sözlerinden dolayı özür diledi.

İran dışişleri bakanı aemrikan savunmabakanlığına bağlı FoxNews haber kanalının İran seçimleri hakkındaki haberlerine değinerek, sürekli savaş tamtamlığı yapan bir haber kanalının demokrasi yanlısı olamayacağını belirtti.

Mutteki ayrıca İngiltere’nin uzunsüredenberi İran seçimlerini medya, güvenlik ve istihbarat boyutlarından hedef aldığına değinerek, Londra’nın takındığı ilk tutum seçimleri boykot etmesi ve bunu İran’da yaymaya çalışmasıdır, böylece seçimlere kimsenin katılamasını sağlamak olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: ingilizlerin ikinci girişimi İran’a belli güvenlik ve istihbarat hedefleri ile yolcuların gönderilmesi idi. Söz konusu yolcuların sayısı Tahran Londra seferlerini yapan küçük uçakların Boing 747’ye dönüşmesine sebep oldu.

Mutteki ayrıca almanya polisi himayesinde olan göstericilerin İran temsilciliğine verdikleri hasarları karşılaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.