HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: BM’nin siyaseten verdiği insan hakları kararlarını önemsemiyoruz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, BM Genel Kurulu’nun 3. Konseyi olan İnsan Hakları Konseyi’ndeki İranla ilgili verilen karara ilişkin, “İran İslam Cumhuriyeti, kendi ilkelerine göre insan haklarının araçsal olarak bağımsız ülkeler aleyhine kullanılmasına karşıdır” diye ifade etti.

BM’nin insan hakları konusundaki mekanizmalarının bazı ülkelerin çifte standardına dönüştüğünü eleştiren Cabir Ensari, “İran birçok ülke gibi insan haklarının durumunun iyileşmesi için yapıcı konuşmanın olumlu etkiler bırakacağını düşünüyor” diye konuştu.

İran’ın da bütün ülkelerdeki insan hakları durumunun incelenmesine dönük en iyi yöntemin BM İnsan Hakları Konseyi’nin UPR mekanizması olduğunun altını çizen Cabir Ensari, “Bu mekanizmaya esasen insan hakları eşitlik, saygı, globallık ve bütün ülkelerin yapıcı işbirliğine dayalı olarak ayrımcılığa yer bırakmıyor” açıklamasında bulundu.

İran’ın insani ve İslami öğretilere ve Anayasa’sına istinaden kendi vatandaşlarının insan hakları durumunun iyileştirmesini görevleri arasında gördüğüne de işaret eden Cabire Ensari, “Ancak İran siyasi nitelikli verilen kararları değersiz buluyor” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.