FilistinHaberlerOrtadoğu

Diyalog görüşmeleri Kahire’de devam edecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Suriye temsilcisinin yardımcısı Ali Bereke Kahire’de devam eden Filistin içi diyalog görüşmelerinin çok önemli bir aşamaya geldiğini, ancak çok önemli bazı dosyaların hala muallakta kaldığını belirterek, heyetlerin hareketlerin yetkili organlarıyla istişare etmek için görüşmelere ara verdiklerini ve yakında görüşmelere devam etmek üzere tekrar Kahire’ye döneceklerini söyledi.

Bereke, konuyla ilgili olarak dün (19 Mart Perşembe) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Kurulacak olan yeni Filistin hükümetinin siyasi programı en sorunlu dosyalardan biridir. Çünkü Fetih hareketi yeni kurulacak hükümetin FKÖ’nün imzaladığı bütün anlaşmaları kabul etmesinde ısrar ediyor. Hamas ise bu krizi aşmak için daha önce 2007 yılında Mekke’de ittifak edilen ulusal birlik hükümetinin programının kabul edilmesini önerdi.”

Amerika’nın Abbas’a baskı uyguladığını söyleyen Bereke şöyle devam etti: “Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bölgeye yaptığı son ziyaretinde Ramallah’ta görüştüğü Mahmut Abbas’a açıkça, Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etmemesi durumunda yeni hükümeti tanımayacaklarını ifade etmişti.”

Mısır istihbarat başkanı Ömer Süleyman’ın Amerika’nın kurulacak yeni Filistin hükümetinin önüne koyduğu engelleri kaldırmak için bu ülkeye gittiğini belirten Bereke, Ömer Süleyman’ın Washington’daki ziyaretini uzatması üzerine Kahire’deki grupların da yetkili organlarıyla görüşmek için dağıldıklarını ifade ederek, “Ömer Süleyman ziyaretinden başarıyla dönerse, seçimler, geçici üst kurul ve FKÖ gibi geri kalan meseleleri çözmek gayet kolay olacaktır.” dedi.

Kahire’de görüşmelerin önünde çok önemli bir dosyanın daha durduğuna dikkat çeken Bereke şöyle konuştu: “Batı Yaka’daki siyasi tutuklu dosyası büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Kahire görüşmelerinde son imza atılmadan önce bütün tutukluların serbest bırakılması gerekir. Çünkü Hamas bütün tutuklular serbest bırakılmadan ve bu dosya kapatılmadan kesinlikle son imzayı atmayacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.