FilistinHaberlerOrtadoğu

Diyalog görüşmelerinin geleceği belli değil

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Fetih hareketinin Batı Yaka’nın Beytlaham şehrinde yaptığı 6. kongresinde direniş ile ilgili aldığı kararın pratiğe yansıtılmaması durumunda hiçbir değer ifade etmeyeceğini belirtti.

Meşal, Katar’da yayınlanan el-Vatan gazetesinin kendisiyle yaptığı ve 16 Ağustos Pazar günü yayınlanacak olan röportajda şöyle dedi: “Fetih’in kongrede direniş ve Filistin halkının hak ve hukuku konularında attığı sloganlarla yaptığı açıklamalar hayata geçirilmedikçe hiçbir değer ve anlam ifade etmez.”

Hamas hareketinin Gazze’deki Fetih üyelerinin çıkışına izin vermeyerek Fetih’in yapacağı kongreyi engellemeye çalıştığı iddiasının doğru olmadığını belirten Meşal, karşı tarafın Hamas’a mensup siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda çözüme yanaşmaması yüzünden Hamas’ın da 470 Fetih üyesinin Gazze’den çıkışını engellemek zorunda kaldığını ifade etti.

Haziran 2006 yılından beri Hamas’ın elinde bulunan esir Siyonist asker Şalit konusuna da değinen Meşal şunları söyledi: “Arabulucu durumundaki bazı tarafların küçük çabalarının dışında konu hakkında çok ciddi bir şey yok. Çünkü Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu bu dosyayı görmezden geliyor. Netanyahu, Siyonist işgal zindanlarında bulunan esirlerle ilgili Hamas’ın sunduğu listeyi azaltabileceğini sanıyor.”

Meşal, bu ayın 25’inde Kahire’de yapılacak Filistin içi diyalog görüşmeleri konusuna da değinerek, “Görüşmenin bu tarihte yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum. Hamas bu görüşmenin yapılmasıyla ilgili şimdiye kadar herhangi bir bilgi almadı” dedi.

Mısırlı yetkililere bu görüşmeden önce Fetih ile var olan ihtilafların çözüme kavuşması gerektiğini ilettiklerini belirten Meşal, bu görüşme turunun başarılı geçmesi için öncelikle bazı sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.