AvrupaHaberler

Doğu Avrupa’da yeni AB savunma birliği kuruluyor

Almanya, Fransa ve Polonya ile birlikte üç doğu Avrupa ülkesi kendi AB askeri birliklerini oluşturuyor. Altı ülke lideri Varşova’da biraraya gelerek konuyu görüştü ve bir ön antlaşma imzalandı.

Fransa ve Almanya’nın önderliğinde doğu Avrupa ülkeleri yeni bir AB savunma birliği kurmak için anlaştılar. Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya, 2 ile 3 bin arasında askerle birliğe katılacaklar. 2016’ya kadar yeni AB askeri birliği göreve hazır hale getirilecek. AB askeri birliği, AB sınırları dışında barışın sağlanması, silahlı çatışmaları engellemek ve krizle mücadele gibi görevler üstlenecek.

Soğuk savaş yıllarında demir perde ülkelerinin savunma birlik merkezi olan Varşova’da biraraya gelen altı AB ülkesinin savunma bakanları tarafından imzalanan bir antlaşma ile niyet açıklaması yapıldı. İmza törenine Alman Başbakan Angela Merkel, Fransa Devlet Başkanı François Hollande ve diğer dört ülkenin hükümet başkanları katıldılar. Merkel Varşova’da yaptığı açıklamada yeni birliğin kurulması için yapılan antlaşmadan memnun olduğunu belirtti.

Alman Federal Başbakan Merkel, güvenlik konularında Avrupa’nın daha fazla birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, hiçbir ülkenin tek başına herşeyi başarmasının mümkün olmadığını söyledi. Merkel, Avrupa’nın güvenliği için sorumluluğun ortak bir şekilde yüklenilmesi gerektiğini savundu.

Merkel, Avrupa dışında da AB ülkelerinin askeri bakımdan sıkı işbirliğinin lüzumuna dikkat çekerek, Mali’de yapılan askeri müdahaleyi örnek verdi. Batı Afrika’daki askeri harekatta Avrupa’nın varlığının görülmesinin ne kadar önemli olduğunun ortaya konulduğunu kaydetti. Almanya, Mali’de Fransız askerlerine hava nakliyatı, havada savaş jetlerinin yakıt ikmali ve lojistik destek konularında yardım ediyor. Ayrıca AB’nin Mali askerlerini eğitim görevine de askeri uzman göndererek katılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.