İran

Doğu Azerbaycan’dan 98 ülkeye ihracat gerçekleşmekte

Yılın ilk 9 ayında (21 Mart 2018-21 Aralık 2018) tarihleri arasında ihracat rakamı yüzde 7.2 artış gösterdiği ve bu ilden 98 ülkeye ihracat yapıldığı ifade edildi.

Doğu Azerbaycan Ticareti Geliştirme Kurumu Başkan Yardımcısı Gholamali Rasti bir toplantıda yaptığı açıklamada, 9 ayda bir milyar 640 milyon dolar değerinde bir milyon 950 bin ton ürün ihraç edildiği belirtti.

En fazla ihracatın Irak, Türkiye, Afganistan, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’a yapıldığını ifade eden Rasti, ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 0.54 artış gösterdiğini söyledi.

Sanayi ürünlerinin yüzde 44 ile petrol dışı ürünlerin en yüksek rakamını oluşturduğunu ifade eden Rasti, daha sonraki sıralarda tarım, kimyasal ve petrokimya ürünleri, madenlerin yer aldığını söyledi.

Yapılan toplantıa Tebriz Uluslararası Fuar Başkanı Habib Mahuti de bu sene 45 fuarın düzenlendiğini belirterek, bir milyon 450 bin kişinin bu fuarları ziyaret ettiklerini ve ziyaretçilerin yüzde 65’inin il dışından olduğunu söyledi.

Doğu Azerbaycan ilinde 5 sınır kapısı mevcuttur ve geçen ay da bu ilden ihracat miktarı bir önceki yıla göre yüzde 27 arttı.

Kapalı