HaberlerOrtadoğuSuriye

Doğu Ğuta’da Teröristlerin Karargah ve Tünelleri Bulundu

Şam kırsalı Doğu Ğuta’da terörden kurtardıkları bölgelerde vatandaşların can ve mal güvenliğini temin eden ordu birliklerinin arama tarama operasyonları sırasında radikal teröristlerin yok edilmeden önce kullandıkları tünel şebekeleri ve karargahlarını buldu.

Suriyeli askeri bir kaynak ordu birliklerinin dün Doğu Ğuta’nın Hezza Beldesinde bulunduğu geniş çaplı arama tarama operasyonlarında teröristlerin vatandaşların evlerine, işyerlerine ve kamu mülklere yerleştirdikleri çok sayıda bomba düzeneğini etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.

Arama tarama operasyonlarında teröristlerin kullandıkları sahra hastanesi, kilometrelerce uzanan tünel şebekeleri ve karargahların bulunduğu belirten askeri kaynak; tünellerden birinin Kfarbatna Beldesine kadar uzandığına dikkat çekti. Kaynak teröristlerin bu tüneli silah ve erzak taşımakla birlikte saklanmada kullandıklarını kaydetti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin Kızılay Örgütü ile işbirliği içinde Doğu Ğuta’da teröristlerden kurtarılan tüm beldelerde evlerinde kalan vatandaşların yıllardır teröristler nedeniyle çektikleri acıları hafifletme ve temel gereksinimlerini temin etmeye devam ettiklerinin altını çizdi.

Bu arada saha kaynakları Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın Duma Kentinde bulunan silahlıların kenti tahliye etmeye hazır olduklarını aktardı.

Suriye ordusu halı hazırda Doğu Guta’nın %90’ının kontrolünü elinde bulundurmaktadır.

Rusya savunma bakanılığı ise daha önce yaptığı açıklamada bölge halkından 103 bin kişinin bölgeyi terk ettiklerini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.