HaberlerOrtadoğuSuriye

Doğu Guta’dan 632 terörist daha ayrıldı

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinden son olarak 632 terörist daha otobüslerle ayrıldı.

İRNA’nın haberine göre, 10 otobüsle Doğu Guta’dan ayrılan teröristler İdlib’e doğru gitti. Bu arada alınan haberlere göre, teröristlerden kentten ayrılışı bugün de devam edecek.

Suriye devleti ve Rusya arasında varılan anlaşmaya göre, silahlarını teslim eden teröristlere kentten ayrılmalarına izin verildi.

Teröristlerin Doğu Guta’dan ayrılmaları perşembe günü başlamıştı.

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, Doğu Guta’dan son iki günde 4 bin 900’den fazla Ahrar’üş Şam üyesinin aileleriyle birlikte çıkarak İdlib’teki çatışmasızlık bölgesine ulaştırıldığını belirtti.

Rus merkezinin, Suriye hükümetinin desteğiyle Ahrar’üş Şam militanları ile ailelerinin Hareste’den çıkarılması yönünde eşsiz operasyon gerçekleştirdiğini söyleyen Yevtuşenko, “Bölgeyi 4979 militan ile aile üyeleri çıktı. Hepsi, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki Kal’at el-Mudik yerleşimine ulaştırıldı” dedi.

Bu arada Suriye ordusunun Doğu Guta’nın büyük bir bölümünü radikal teröristlerden kurtarmaları ardından bu bölgelerde muhtelif hizmet kurumlarını onarma ve yeniden hizmete açıp normal yaşamı sağlama amaçlı yoğun çabalar başlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.