AsyaHaberler

Doğu Türkistan karıştı, 140 ölü

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de dün akşam meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 140’a çıktı.

Resmi Şinhua ajansının haberine göre, 816 kişinin yaralandığı olaylarda ölü sayısı daha da artabilir. Sincan Üniversitesi ile şehrin banliyölerinin yakınlarındaki bazı yolların halen ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Bazı yollarda enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor ve çok sayıda dükkan da kapalı durumda.

Pakistan, Hindistan ve Orta Asya’yı Çin’e bağlayan, petrol ve doğal gaz yataklarıyla zengin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde resmi rakamlara göre 8 milyon Müslüman Uygur yaşıyor. Sincan’da birçok Uygur’un göçe zorlandığı ve yerlerinde Han Çinlilerin getirildiği, hükümetin de Uygurların din ve kültürlerini kontrol altında tuttuğu biliniyor. Çin’in, Sincan’daki halka terör gerekçesiyle ağır baskı uyguladığı belirtiliyor. Pekin ise, Uygur Türklerini El Kaide ile birlikte mücadele ederek Doğu Türkistan’a bağımsızlık kazandırmaya çalışmakla suçluyor. Sincan’da 8 milyon Müslüman Uygur Türkü yaşıyor.

Söz konusu olaylara, 26 Haziranda Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında Han ve Uygur işçiler arasında meydana gelen bir kavganın neden olduğu iddia ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.