AsyaHaberler

Doğu Türkistanda Halkın Üzerine Ateş Açan Vahşi Çin Polisi 4 Müslümanı Şehid Etti.

Çin işgal güçleri, 26 Haziran’daki Lukçun saldırısından sonra 28 Haziran günü de Cuma namazı çıkışı Hoten Vilayeti Karakaş İlçesi Hanirik (Hanarık) / Balamas’ta bulunan merkez camisinde Cuma namazı çıkışı cemaate saldırdı. Saldırıda iki Uygur hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

Çİn Devlet Televizyonu’na bağlı CCTV-NEWS, 28 Haziran’da akşam haberlerinde Hoten’de Çin güçlerine karşı saldırı gerçekleştirildiğini, ancak Çin güçlerinin olayı anında bastırdığını iddia etti.

BBC’nin Hoten’den bildirdiği ve Çince haber sitelerinde yer alan habere göre de, Karakaş ilçesi / Hanirik kasabasında çoğunluğu gençlerden oluşan Uygurların kasabanın İttifak (Birlik) meydanında toplandığı ve tesbit edilemeyen bir objeyi ateşe verdiği, olaya müdahele eden işgal güçleri ile gençlerin çatıştığı bildirildi.

Olay mahallinden ulaşan haberlere göre ise, Hanırık / Balamas Merkez Camii imamı K.P., Siyasi Danışma Konseyi’nin Cuma hutbesinde Çin yönetim politikalarını övücü ve destekleyici hutbe ve vaaz verme direktifini reddederek, Cuma namazında kendi hutbesini irad edip namaz kıldırdı.

Namaz bitiminde de işgal güçleri camiye saldırarak kapı ve penceleri kapatıp cemaatin dışarı çıkmasını engellemeye çalıştı. Cemaat ise kapıları zorla açtı ve imam ile cemaat birlikte camiden dışarı çıkmayı başardı. İmamın öncülüğünde oluşan otomobil ve motosiklet konvoyunun arkasına düşen cemaat, tekbir getirerek, Çin birliklerinin kuşatmasında kasabanın 8.mahallesine doğru yürüyüşe geçti. Topluluk 2 kilometre kadar ilerledikten sonra, işgal güçlerine mensup askerler topluluğun üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucu iki gösterici can verirken, onlarca kişi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.