AsyaHaberler

Doğu Türkistan’da karakol baskını

Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde bir polis karakolunda çıkan olayda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Baçu bölgesindeki Serikbuya kasabasında 9 kişilik bir grup polis karakoluna saldırı düzenledi.

Bıçak ve satır gibi silahlar taşıyan 9 eylemcinin öldüğü olayda iki polis de hayatını kaybetti. İki polis memurunun da yaralandığı olay hakkında Kaşgar polisi tarafından yapılan açıklamada, “bölgede hayatın normale döndüğü” bildirildi.

Olayla ilgili Özgür Asya Radyosu’na konuşan Çinli polis yetkilisi Liu Cheng, olayda hayatını kaybeden polis memurlarının silah taşımadığını söyledi

AFP Ajansı’na konuşan Münih merkezli Dünya Uygur Kongresi’nin bir sözcüsü, “Uygur göstericilere ateş açıldığını“ ileri sürdü. Sözcüye göre, güvenlik güçlerinin bir Uygur gencini vurarak ağır yaralaması olayları başlattı. Bunun üzerine gelişen tepkiye güvenlik güçleri müdahale edince 8 Uygur daha can verdi. Çok sayıda göstericinin gözaltına alındığını belirten sözcü, olaylarda 2 polisin öldüğü, 2 polisin de yaralandığı yolundaki haberleri doğruladı. Dünya Uygur Kongresi’nin sözcüsü, “Uygur göstericilere ateş açılmaması için uluslararası toplumu ivedi önlemler almaya çağırıyoruz“ dedi.

Kaşgar vilayetine bağlı Baçu kasabasında bu yılın nisan ayında üç kamu görevlisinin bir evde arama yapmak istemesi üzerine çıkan olaylarda 15’i polis ve kamu görevlisi olmak üzere 21 kişi yaşamını yitirmişti. Bölgenin Turfan vilayetine bağlı Lukçün kasabasında bu yılın haziran ayında çıkan olayda ise 35 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2009’da Urumçi’de yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 200’e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine, eyaletin birçok noktasında silahlı Çin polisleri görev yapmaya başlamış, özellikle Uygur nüfusunun yoğun yaşadığı Kaşgar, Hotan, İli gibi bölgelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.