FilistinHaberlerOrtadoğu

Dokuzuncu Öfke Cumasında Filistin’in Her Tarafında Gösteriler Ve Çatışmalar Oldu

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü siyonist işgal rejiminin başkenti ilan etmesine karşı tepkiler bugün de bütün Filistin’de gösterilerle ve eylemlerle kendisini gösterdi. Kudüs için bugün (2 Ocak) dokuzuncu öfke Cuması idi. Bu vesileyle Cuma namazı sonrasında ABD’nin kararına ve işgal rejiminin tutumuna karşı gösteriler ve eylemler düzenlendi. İşgal rejimi askerlerinin eylemlere müdahalesi sebebiyle bazı yerlerde çatışmalar çıktı.

Dokuzuncu öfke Cumasında yine en büyük eylemlerin ve gösterilerin Kudüs’te gerçekleştirildiği haber verildi. İşgal güçleri İseviyye köyünün ana giriş kapısında göstericilere müdahale etti ve burada meydana gelen olaylarda yirmi kişi yaralandı. İşgal güçlerinin buradaki müdahalelerinde gaz bombası, göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermiler kullandıkları ifade edildi.

Cuma namazı sonrasında Ramallah ve El-Bire’de de Kudüs için gösteriler düzenlendi. Ramallah’ın batısındaki Bedres köyünde barışçıl bir gösteri düzenlenmesine rağmen işgal güçlerinin müdahalede bulundukları, onlarca kişinin yaralandığı veya atılan gaz bombalarından dolayı boğulma tehlikesi geçirdiği haber verildi. İşgal güçlerinin buradaki gösteriyi izleyen gazetecilere de saldırdığı ve üzerlerine zehirli gaz bombası attıkları haber verildi.

Bir başka gösteri de Ramallah’ın batısındaki Belin köyünde düzenlendi ve işgal güçleri buradaki gösterilere de müdahalede bulundular.

Dokuzuncu öfke Cumasında Gazze’de de gösteriler ve yürüyüşler düzenlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (23) içerik yüklenmiştir.