AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

DOSYA – Gün Gün halk tarafından devrilen Mursi’nin 369 günde Gazze halkına çektirdikleri…

30 Haziran 2012 günü iktidara gelen Mursi aradan geçen 369 gün süresince söylemde hamasi eylemde ise haince bir politika izleyerek yavaş yavaş zulmü sürdürdü. Aşağıda sitemize eklenen ilgili haberleri gün gün sıraladık, isteyenler bağlantılara tıklayarak ayrıntılara ve kaynaklara ulaşabilir. Mursi ilk seçildiği zaman Mısırlı devrimci gençler kendisine 100 gün süre vermişler ve 100 günün sonunda Mursi’nin başarısız olduğunu açıklamışlardır. Gelinen bu süreçte özellikle Gazze halkının insanca yaşaması için gerekli olan her türlü maddenin Gazze’ye girişine izin verilmemesi, sürekli Refah sınır kapısının bir açılıp, iki kapatılması üstüne üstlük tünellere de su basılarak, dinamitlenerek bombalanıp yıkılması izah gerektirmeyecek şekilde yeni yönetiminde eski yönetimden bir farkının olmadığını ispatlamaktadır. Hatta ve hatta 30 yıllık zalim diktatör Hüsnü Mübarek döneminde bile yıkılmayan tüneller yıkılmış, kahraman Gazze halkı perişan edilmiştir. Gündemi siyonist medyanın izin verdiği ölçüde öğrenebilen dünya halkları Gazze halkına gönderilen 3-5 kamyon malzemenin Refah sınır kapısından geçtiğini gördüklerinde sanki her zaman açık olduğunu anlayabilirler ama işin özü aşağıda da göreceğiniz üzere sürekli bir zulüm aracı olarak kapının kullanılarak Gazze halkıyla dalga geçer gibi bir açıp iki kapatarak eziyet sürdürülmektedir.

6 Temmuz 2013 – Gazze’de balıkçılık sektörü Mursi yüzünden yüzde 90 geriledi
Gazze Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, “Mursi döneminde Mısır sınırındaki tünellerin kapatılması, akaryakıt ve av maddelerinin girişinin engellenmesi akaryakıt sıkıntısı çeken Gazze’de balıkçılık sektörünün yüzde 90 gerilemesine yol açtı” dedi

Korsan İsrail ambargosu altındaki Gazze’de akaryakıt sıkıntısı yaşanırken Mısır-Gazze arasındaki tünellerin korsan İsrail’e hizmet için Mısır yönetimi tarafından kapatılması sıkıntıyı daha fazla arttırdı. Gazze Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, yaptığı açıklamada, “Mursi döneminde Mısır sınırındaki tünellerin kapatılması, akaryakıt ve av maddelerinin girişinin engellenmesi akaryakıt sıkıntısı çeken Gazze’de balıkçılık sektörünün yüzde 90 gerilemesine yol açtı. Balıkçıların yüzde 90′ı kayıklarını çalıştıracak yakıt bulamayınca işini bırakmak zorunda kaldı” dedi.

Gazze Tarım Çalışma Komiteleri Birliği Balıkçılar Kurulu Yetkilisi Zekeriyya Bekr, akaryakıt sıkıntısı nedeniyle balıkçıların kayıklarını çalıştıramadığını belirterek, tünellerin kapatılmasının sıkıntıyı arttırdığını ve bin 119 kayıktan sadece 7′sinin ava çıkabildiğini dile getirdi. Avlanan balık oranının düşmesi nedeniyle balık fiyatlarının 3 kat arttığını vurgulayan Bekr, “1 kilosu 3 dolar olan balık, 9 dolara çıktı. Balıkçılar da zor durumda, çalışamadıkları için ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Rızık kapıları artık yok” diye konuştu.

18 Haziran 2012 – Mısır cumhurbaşkanlığı seçimini Muhammet Mursi kazandı
23 Haziran 2012 – Korsan İsrail ile anlaşmaların süreceğini açıklayan Mursi, İran ile görüşmeyeceğini açıkladı
24 Haziran 2012 – Filistin halkının yeni Mısır cumhurbaşkanından beklentileri büyüktür

6 Ağustos 2012 – Refah sınır kapısının geçici olarak kapatılması Filistinlileri zor durumda bıraktı
8 Ağustos 2012 – Refah sınır kapısının kapalı tutulması Gazzeli hastaları mağdur etti
8 Ağustos 2012 – Mısır’ın Gazze’den Mısır’a açılan tünelleri kapatacağı ileri sürüldü
Rafah Kapısı bugün ve yarın açık tutulacak
11 Ağustos 2012 – Filistin meclis başkanı yardımcısı Mısır’a Refah kapısını açma çağrısı yaptı
11 Ağustos 2012 – Gazzeli umreciler Rafah sınır kapısının açılması çağrısı yaptı

Gazze’deki hac ve umre organizasyonlarını yapan şirketlerin oluşturduğu dernek Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ibnu Abdülaziz, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’den Gazzeli vatandaşların umre ibadetlerini ifa etmeleri için istisnai de olsa sınır kapısının açılması için devreye girmelerini istedi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan dernek başkanı Ivad Ebu Mezkur, Sina’da yapılan cinayeti kınadıklarını belirterek, köklü ve tarihi olan Filistin – Mısır ilişkilerinin bu tür olaylardan etkilenmeyeceğini ifade etti.

Ebu Mezkur açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Devrimci Mısır’ın Filistin halkının özellikle de umrecilerin sıkıntı çekmesine göz yummayacağını umuyoruz. Mısırlı kardeşlerimizin Gazze’nin tek sınır kapısı olan Rafah sınır kapısını üç bine yakın umrecinin yüzüne kapatmayacağını düşünüyoruz. Bunlar Allah’ın evinin misafirleri ve sadece umre için çıkmak istiyorlar.”

Ebu Mezkur açıklamasında, kapının kapatılması durumunda umreciler kadar bunları götürmek isteyen şirketlerin de zarar edeceğini hatırlattı.
22 Ağustos 2012 – Rafah kapısı Filistin hükümet sözcüsü’nün vefat eden babası için açıldı
24 Ağustos 2012 – Refah sınır kapısının daimi açılması HAMAS’ın isteğidir

13 Ağustos 2012 – Mısır, Rafah sınır kapısının bayramdan önce iki yöne açılması sözü verdi
15 Ağustos 2012 – Video – Mısır-Gazze sınırındaki Refah kapısı 3 gün süreyle yeniden açıldı

13 Eylül 2012 – Mısır halkı: ABD büyükelçisi Kahire’den defolsun!
15 Eylül 2012 – Mısır halkı ABD büyükelçilik binasını taş yağmuruna tuttu
17 Eylül 2012 – Filistinliler Refah kapısının daimi olarak açık kalmasını istediler
19 Eylül 2012 – Filistinli kamyon şoförleri, Mısır ile Gazze arasındaki tünellerin yıkılmasını protesto etti
Filistinli kamyon şoförleri, Mısır ile Gazze arasındaki tünellerin yıkılmasını protesto etti.

Refah sınır kapısı önünde toplanan onlarca Filistinli kamyon şoförü, sınır kapıları açılmadan önce, Mısır Hükümeti’nin Gazze-Mısır arasındaki tünelleri yıkmasına tepki gösterdi.

”Gazze’deki ambargoyu şiddetlendirmeyin”, ”Neden 1,5 milyon Filistinli açlıktan ölüyor” yazılı dövizler taşıyan protestocular, tünellerin yıkımının derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Mısır Hükümeti, Refah’ta bulunan sınır birliklerini hedef alan saldırıda 16 askerin yaşamını yitirmesinin ardından tünelleri kapatmış ve yıkma kararı almıştı.

Gazze’de yaşayan ve ticaretle uğraşan yaklaşık 15 bin kişinin Mısır-Gazze sınırında bulunan yüzlerce tünel aracılığıyla Mısır’dan mal alıp sattığı ve geçimini sağladığı belirtiliyor.
19 Eylül 2012 – Müşir El-Mısri: Alternatif sunulmadan tünellerin yıkılması felaket olur
27 Eylül 2012 – Mısır: Camp David anlaşmasında değişikliğe gerek yoktur
Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, şu an Camp David anlaşmasında herhangi bir düzenleme yapmak için ihtiyacın söz konusu olmadığını söyledi.

New York’taki temasları sırasında Camp David anlaşmasında düzenlemeye gidileceği iddialarının sorulması üzerine Yasir Ali, şu an için Camp David’de değişikliğe gitmek için herhangi bir nedenin olmadığının söyledi.

El-Şuruk’un haberine göre Yasir Ali, cumhurbaşkanı danışmanlarının konuya ilişkin olarak yaptıkları açıklamaların sadece kendilerini bağladığını, cumhurbaşkanı da bağlamadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanlarından Muhammed İsmet Seyf el-Devle, Sina’da yaşananların Mısır açısından kabul edilemez olduğunu belirterek, Camp David anlaşmasında eninde sonunda düzenlemelerin yapılacağını söylemişti.

Seyf el-Devle, dün yaptığı açıklamasında “Eğer irademiz olursa, Camp David anlaşmasında kısa sürede değişikliğe gidebiliriz. Sina’daki güvenlik boşluğu ve Sina’daki güvenlik güçlerimizin silahsız bulundurulması daha fazla süremez” demişti.

Mısır’dan gelen bu açıklamalara karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise “İsrail’in Camp David’de düzenleme yapılması isteğini kabul etmesi mümkün değil” demişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, cumhurbaşkanlığının ilanından sonra yaptığı ilk konuşmasında, Mısır’ın imzaladığı tüm uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağını ilan etmişti.

Mursi, Camp David’in de aralarında bulunduğu uluslararası anlaşmalara olan bağlılığını, daha sonra yaptığı konuşmalarında da yinelemişti.

Camp David anlaşması, dönemin Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’la İsrail Başbakanı Menahem Begin arasında, 12 gün süren gizli pazarlıkların ardından Washington’un Camp David semtinde ABD Başkanı Jimmy Carter’ın gözetiminde 26 Mart 1979 tarihinde imzalanmıştı.

3 Ekim 2012 – Filistinliler Rafah’ta tünellerin kapatılmaması için gösteri düzenledi
23 Ekim 2012 – Mısır cumhurbaşkanı’nın siyonist rejim cumhurbaşkanı Peres’e gönderdiği mektup eleştirildi
27 Ekim 2012 – Mısır’ın Tahrir meydanında Muhammed Mursi aleyhine gösteri yapıldı

19 Kasım 2012 – Mısır devrimi gençleri Rafah Kapısı’ndan silah girişine izin verilmesini istedi
22 Kasım 2012 – İsmail Heniyye: Bize para ve silah veren herkese, özellikle de İran’a teşekkür ediyorum
27 Kasım 2012 – Korsan İsrail’in Kahire büyükelçisinin 10 gün aradan sonra Mısır’a döndüğü iddia edildi

30 Aralık 2012 – Yıllar sonra ilk kez Gazze’ye inşaat malzemesi girdi

14 Şubat 2013 – Mursi’nin Mısır-Gazze sınırındaki tünelleri imha ettiği iddia ediliyor
15 Şubat 2013 – Mısır Zindanlarında Neler Oluyor. Mısır Polisi, Ailesi Tarafından Şeker Hastası Olan Bir Muhalife Verilmek İstenilen İlaçları Kabul Etmedi, Hasta Zindanda Vefat Etti
18 Şubat 2013 – Mısır ordusu Gazze tünellerini yıkıyor
19 Şubat 2013 – Mısır: Gazze tünelleri ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor
23 Şubat 2013 – Video – Gazze-Mısır sınırındaki tünellerin bazıları yıkılıyor
“http://www.islamidavet.com/wp-content/uploads/2013/02/gazzemisirsiniri.jpg” http://www.islamidavet.tv/2013/02/22022013/gazzemisirsiniri.mp4
6 Mart 2013 – Mısır Cumhurbaşkanı Mursi,Gazze Halkı İçin Şimdiye Kadar Timsah Misali Gözyaşı mı Döküyordu.Hükümet Ve Ordu Gazze Tünelleri Yıkmak İçin Operasyon Başlatacak.
11 Mart 2013 – Mısır ordusu Gazze tünellerini patlayıcılarla yok etmeye başladı
13 Mart 2013 – Sözde İhvancı Mısır Hükümeti İşgalci İsraile Olan Vefa Borcunu Ödüyor: Mursi, İsrail Bayrağı Taşıyan Savaş Gemilerinin Geçişine İzin Verdi.
23 Mart 2013 – Mısır cumhurbaşkanlığı tünelleri kapatan orduya karşı sessiz kalıyor
25 Mart 2013 – Amerikancı İhvanı Müslimin Ve Mısır Ordusu Filistin Davasına Ve Filistini Koruyan Hamasa İftira Etmeye Başladı. Mısır’da Güya 25 Hamas Mensubu Tutuklandı
26 Mart 2013 – Video – Mısır-Gazze sınırındaki tüneller suyla dolduruluyor
‘http://www.islamidavet.com/wp-content/uploads/2013/03/misirtuneller-sudoldurma.jpg’ http://www.islamidavet.tv/2013/03/24032013/misirtuneller-sudoldurma.mp4
29 Mart 2013 – Mısır’ın Gazze sınırındaki tünellerden 250’sini yıktığı iddia ediliyor
29 Mart 2013 – Mısır ordusunun tünelleri kapatması korsan İsrail’i sevindirdi

1 Nisan 2013 – Mısır: Tünelleri suyla kullanılmaz hale getiriyoruz

5 Mayıs 2013 – Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin Siyaseti Eski Diktatörü Aratmıyor. Mısır İstihbaratı Hamas Yetkililerinin Mısıra Girmesine İzin Vermedi
7 Mayıs 2013 – Mısır, Gazze tünellerini yıkmak için 7/24 çalışıyor
15 Mayıs 2013 – Mısır’ın Sözde İhvancı Lideri Mursi Rejimi Filistin Davasını Hançerlemeye Devam Ediyor. Rejim, Mısırların Filistinlilerin Nekbe Yürüşüne Destek Gösterisine Engel Oldu
17 Mayıs 2013 – Mısır, Rafah Sınır Kapısı’nı kapattı
19 Mayıs 2013 – Mursi’den devrimci bir kararla Rafah kapısı’nı açması istendi
19 Mayıs 2013 – Refah’ın kapatılması Gazzelileri mağdur etti
22 Mayıs 2013 – Günlerdir Rafah Sınır Kapısı’nda perişan olan Gazzeliler evlerine dönüyor
22 Mayıs 2013 – Mısır-Gazze arasındaki Refah sınır kapısı yeniden açıldı
27 Mayıs 2013 – Mısır yönetimi, Gazze’ye giden silahlara el koydu
28 Mayıs 2013 – Amerikancı Mursi Rejimi Mübarekten Aldığı İhanet Bayrağına Sadık Kalıyor. Gazze Halkının Hayat Damarı Olan Tünellerden 4 Tanesini Daha Yıktı
28 Mayıs 2013 – Sözde İhvancı Mursi Rejimi İyice Siyonistleşti.Mısırda Devrim Sırasında Halkı Vahşice Şehid Eden 8 Emniyet Mensubu Subaya 1′er Yıl Hapis Cezası Verildi
28 Mayıs 2013 – Amerika’nın Mısırdaki Teşeronu Muhammed Mursi’nin Danışmanından Kamp David’la ilgili sansasyonel açıklamalar!

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.