HaberlerİranOrtadoğu

Dua müminin silahıdır

Tahran Cuma namazı hatibi Ayetullah Haşemi Rafsancani, bugünkü ilk Cuma namazı hutbesinde, namazın önemi konusuna ağırlık verirken, “Günde 5 vakitte, Allah’la münacat etmemiz büyük bir ilahi lütuftur” dedi.

İran Uzmanlar Meclisi Başkanı Haşemi Rafsancani, Tahran’ın bugünkü Cuma namazının birinci hutbesinde, dualarımızın yüce Allah tarafından kabul görmesinin en iyi bahanesinin 5 vakitte kıldığımız namazlar olduğunun altını çizerken, ” Bu, İslam ümmeti başta olmak üzere, insanlığa yönelik gösterilen büyük ilahi lütuflardan biridir ” ifadesini kullandı.

Dua hakikatinin 3 aşamalı bir süreçten ibaret olduğunu da belirten Tahran Cuma namazı hatibi Rafsancani, daha sonra hutbesini şöyle sürdürdü: ” 1. aşama, insanın kendi içinden yüce Allah’tan bir şey istemesidir. İnsanın en önemli iç ihtiyacı olan bu özellik, bütün varlıkların özünde mevcuttur. 2. aşamada insan, iç dileğini diliyle de ifade eder. Ve 3. aşama da, gerçekleştirme aşamasıdır. Bu aşamada insan, ben istediğimi beyan ettim diye oturmamalıdır. Bu aşamada bizim, o ettiğimiz duanın gerçekleşebilmesi için ona zemin hazırlamamız lazım.”

Ayetullah Haşemi Rafsancani ayrıca,” Bütün insanlar ve Hz. Adem(as)’dan son Peygamber Hz. Muhammed(sav)’e kadar tüm Peygamberlerin her zaman dualar vesilesiyle isteklerini Allah’a ilettiklerini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Kapalı