FilistinHaberlerOrtadoğu

Dubai polisi Mebhuh suikastinin ayrıntılarını açıkladı

Dubai polisi, geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri’nde Kassam komutanlarından Mahmud Mebhuh’a yapılan suikasta karıştıkları şüphesiyle biri Ramallah yönetimine bağlı üst rütbeli asker olmak üzere iki Filistinlinin dün (15 Şubat Pazartesi) tutuklandığını duyurdu.

Dubai Emniyet Müdürü Dahi Halfan gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi: “20 Ocak tarihinde Dubai’deki otellerden birinde Kassam komutanlarından Mebhuh’u katletmeye iştirak eden 11 Avrupalı hakkında da yakında tutuklama kararı çıkaracağız. Katiller cinayetleri için çok ileri bir teknoloji kullanmışlar.”

Cinayetin arkasında Siyonist istihbarat teşkilatı Mossad’ın olmasını uzak bir ihtimal olarak gördüklerini belirten Halfan, “Ancak şüphelilerin tutuklanmasından sonra cinayetin arkasında kim veya kimlerin olduğunu anlayacağız. Tutuklama kararı henüz çıkmadı, ancak yakında çıkacaktır” dedi.

Katillerin küçük gruplar halinde Dubai’ye geldiklerine ve cinayetin ardından 24 saat içinde de burayı terk ettiklerine dikkat çeken emniyet yetkilisi, bunlardan birinin Fransa, birinin Alman, üçünün İrlanda ve altısının da İngiliz pasaportu taşıdıklarını ifade etti.

Emniyet müdürü yaptığı açıklamanın devamında, Dubai polisinin Mebhuh’a suikast yapılmasına destek veren ve bu konuda değişik yardımlarda bulunan iki Filistinlinin de tutuklandığını ifade etti.

El-Cezire televizyonu da konuyla ilgili verdiği haberde, tutuklanan iki Filistinliden birinin Ramallah yönetimine bağlı rütbeli bir asker olduğunu ve cinayeti işleyen grubun lideri Peter ile görüştüğünü ifade etti.

Katillerin otel içerisindeki hareketlerini kaydeden kamera görüntülerini de gösteren emniyet müdürü, Mebhuh’un odasında boğularak öldürüldüğünü fakat katillerin soruşturmanın seyrini değiştirmek için cesedin yanına ilaç bıraktıklarını söyledi.

Emniyet müdürü devamla şu bilgileri verdi: “Katillerin yerel telefon şebekesini kullanmadıkları, iletişim için Emirliklerde kullanılan herhangi bir hattı değil de daha özel ve çok ileri teknolojiye sahip bir iletişim kanalını kullandıkları da tespit edildi.”

Katillerin bilindiğini, fotoğraflarının ilgili yerlere gönderildiğini belirten yetkili, cinayeti işleyenlerin uluslararası yollarla tutuklanacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.