HaberlerKuzey Amerika

Dujarric: BM genel sekreteri nükleer anlaşmayı destekliyor

BM Genel Sekreteri sözcüsü Stephane Dujarric, dün yaptığı açıklamada, BM genel sekreteri Antonio Guterres’in nükleer anlaşmayı desteklediğini bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinin nükleer anlaşmanın diplomatik bir başarı ve kazanım olduğunu belirterek, bu uluslararası anlaşmanın dünya istikrarını korumak için gerekli olduğunu söyledi.

BM genel sekreteri Antonio Guterres da daha önce yaptığı açıklamada Kapsamlı Ortak Eylem Programı’nın korunması gerektiğini bildirmişti.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump’ın 8 mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan çıktığını ilan etmesi ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden başlayacağını açıklamasının ardından Amerika’ya yönelik içeride ve dışarıda büyük tepkiler gelirken Amerika’nın en yakın müttefikleri bile nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini bildirerek desteklerini ilan ettiler.

Trump’ın sözkonusu ihlallerinin ardından İran cumhurbaşkanı Ruhani de, İran dışişleri bakanlığına verdiği talimatla, anlaşmanın diğer tarafı olan Avrupa, Rusya ve Çin ile görüşmelerin yapılması ve İran’ın anlaşmadan doğan iktisadi kazanımlarının temin edilmesi yönünde garanti verilmesini istemiş ve bir kaç hafta içinde bu durumun netliğe kavuşturulması gereğine vurgu yapmış ve İran’ın çıkarlarının garanti edilmemesi halinde İran’ın da nükleer anlaşmadan çıkacağı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.