HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Dünya adalete dayalı bir düzene ihtiyaç duymaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünya’nın adalete dayalı bir düzene ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Ahmedinejad, Uruguay Dışişleri Bakanı Luis Almegro’yu kabulünde yaptığı açıklamada, dünya’daki mevcut zülme dayalı düzenin yok olmak üzere olduğunu ve dunya’nın adelete dayalı bir düzene ihtiyaç duyduğunu ve yeni şartlarda iki ülkenin daha fazla işbirliği yapabileceğini belirtti.

İki ülke ilişkilerinin her zaman olumlu ve pozitif olduğunu ifade eden Ahmedinejad, iki ülke ilişkilerinde tüm kapasitelerin kullanılmadığını fakat yeni şartların iki milletin menfaatleri doğrultusunda mevcut kapasitelerin tümünün kullanılmasını zorladığını belirtti.

İki ülkenin de bağımsız ülkeler olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, her iki ülkenin de dünya’da zülme ve adaletsizliğe karşı olduğunu belirterek, geleceğin müstakil ve adalet isteyen milletlerin olacağını ve bundan dolayı İran ve Uruguay’ın sonuna kadar birbirinin yanında olacağını ifade etti.

Uruguay Dışişleri Bakanı Luis Almegro’da yaptığı açıklamada, mevcut uluslararası sistemin bazı zamanlar özellikle İran’a eleştirel yaklaştığını belirterek yapılan bu eylemlere rağmen ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek ve derinleştirmek peşinde olduğunu ifade etti.

Almegro, İran’ın sosyal adalet ve insan hakları konusundaki çabalarının taktire şayan olduğunu belirterek, İran’ın tüm faaliyetlerinde ahlaki ilkeleri en başta tuttuğunu belirterek, eğer tüm devletlerin İran gibi davranması durumunda dünya’da bir sorun kalmayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.