Dünyaİran

Dünya Bankası: İran ekonomisi 2019 yılında iyileşeceektir

Dünya Bankası yayınladığı bir raporda, İran aleyhine uygulanan ambargolaarın petrol piyasasına etkisinin belli olmadığını belirterek, 2018 yılında İran gibi daralan ekonomilerin durumunun 2019 yılında durumunun iyileşeceğini söyledi.

Raporda Venezuella’daki petrol üretiminin azalması, petrol piyasasının Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolardan kaygı duymasının Brent petrol fiyatının artmasına sebep olarak bu rakamın EKim’de 86 dolar olarak gerçekleşmesine sebep olduğunu fakat Kasım’da bazı ülkelere geçici muafiyet tanınarak, bu rakamın düşüşe geçtiği ifade edildi.

İran ambargolarının petrol piyasası üzerinde muafiyetlerin sona ermesi sonrasındaki etkileri üzerinde kesin kanı olmadığı ifade edilen raporda, gelişmekta olan ekonomilerin 2020 yılındaki büyüme hızının 2020 yılında yüzde 4.5 olmasının beklendiğini ve 2018 yılında daralan İran, Arjantin ve Angola gibi ekonomilerin de 2019 yılında iyileşeceği ifade edildi.

Raporda 2019 yılında mevcut sorunlara rağmen ekonomik gelişmesinin ve piyasaların gelişmesinin değişmeden ve sabit durumda kalması tahmininde bulundu.

Kapalı