AsyaGenelHaberlerOrtadoğuYemen

Dünya Dağlık Örgütü: Yemen’de Difteri’den 53 kişi öldü

Dünya Sağlık Örgütü raporunda son aylarda ülkeye yayılan difteri hastalığı kurbanlarının sayısındaki artışa değinerek bu güne kadar 53 kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Raporda, bu uluslararası kurum Yemen’nin 19 il ve 32 şehrinde hastalığı gözlemledikten sonra 769 kişide şüpheli hastalık teşhis edildiği yönündedir.

Dünya Sağlık Örgütü şu açıklamayı yaptı: Yemen’in merkezinde ve bu ülkenin batısında Hadid’de difteri hastalığı en yüksek seviyededir.

Daha önceleri bu yılın başında kolera salgını Yemen’de yaklaşık 2 bin 219 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Şüpheli vakalar 1 milyondan fazla kişiye ulaştı.

Birleşmiş Milletler’in raporunda yaklaşık 15 milyon Yemenli, tıbbi merkezlerin kapatılması nedeniyle, sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılıyor. Üç milyon insan ise savaşın devamı yüzünden sağlıklı içme suyundan yoksunken çöplerin toplanmaması nedeniyle kolera tehlikesi ile karşı karşıyadırlar.

Difteri solunum sistemine zarar veren bulaşıcı bir hastalıktır. Difteri hastalarında solunum sıkıntısı ile ilgili semptomlar 2 ila 6 gün sonra ortaya çıkar ve bu dönemde saklanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.