HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Direniş Alimleri Birliği: İsrail Sayda’daki terör girişiminin asıl suçlusudur

Dünya Direniş Alimleri Birliği başkanı Şeyh Mahir Hammud, terör rejimi İsrail’i Lübnan’ın Sayda kDünya Direniş entindeki terör girişiminin asıl faili olmakla suçladı.

Mehr haber ajansına göre, Şeyh Hamud, Lübnan’ın Sayda kentinde bir HAMAS üyesinin aracına düzenlenen bombalı saldırıya gösterdiği tepkide, ”İsrail, Filistinlilerin asıl düşmanı olduğu gibi Filistin halkının mücadelesine destek verenlerin de bir numaralı düşmanıdır’ dedi.

Şeyh Hamud, HAMAS’ın direnişle ilgili tutumu ve siyonist rejim İsrail aleyhinde Kudüs dosyasını canlı tutmasına temasla, ‘teröristlerle direniş güçleri arasında savaş sona ermeyecek’ dedi.

Dün öğle saatlerinde Lübnan’ın güney bölgesindeki şehirlerinden Seyda’nın Bustanu’l-Kebir semtinde bir araca bomba yerleştirilmesi suretiyle saldırı gerçekleştirilmişti. Sayda Belediye Başkanı olayla ilgili yaptığı açıklamada araca bomba yerleştirildiğini ve Ebu Hamza Hamdan’ın aracın kapısını açmasıyla birlikte bombanın patladığını, bu kişinin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını söylemişti.

Olayla ilgili olarak Hamas tarafından yapılan son açıklamada bombalı saldırıda yaralanan kişinin Hamas’ın Sayda’daki ileri gelenlerinden Muhammed Hamdan olduğunun anlaşıldığı açıklandı. Açıklamada saldırıda hedef alınan Muhammed Hamdan’ın Lübnan’da ikamet eden Filistinli mültecilerden ve Hamas’ın Sayda’daki liderlerinden olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre bombalama eylemi Muhammed Hamdan’ın bacağından yaralanmasına, aracının tamamen tahrip olmasına ve civardaki bir binanın zarar görmesine neden oldu.

Hamas tarafından yapılan açıklamada elde edilen ilk bulguların bu bombalamanın arkasında siyonistlerin parmaklarının olduğuna işaret ettiği, Lübnan güvenlik organlarının da olayı araştırdıkları dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.