DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Dünya genelinde ABD ve Batı düşmanlığı %80’lere ulaşmıştır

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, nükleer silahların sorunlara çözüm olmadığını söyledi.

Mutteki, başkent Tahran’da dışişleri bakanlığında Hz. İmam Mehdi as’ın kutlu doğum yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, “nükleer silahlar, sorunları çözmüş olsaydı, Sovyetler birliği dağılmazdı. Amerika elindeki bütün nükleer gücüne rağmen, Irak, Afganistan ve Filistin’de bir türlü başarılı olamıyor” dedi.

Mutteki, İslam inkılabının uluslar arası alandaki potansiyellerinden birinin ” dünya genelinde, küresel bir adaletin sağlanması” olduğunu hatırlatarak, “günümüz dünya sorunları içerisinde, küresel ekonomik kriz karşısında adaletsiz ve zulümlerle iktidar olmuş dünya liderleri, şimdi küresel ekonomik krizin adaletin tesis olmamasından kaynaklandığını ifade ediyorlar” diye konuştu.

Amerika ve batılı güçlerin dünya genelindeki etkinliğinin azaldığını hatırlatan, dışişleri bakanı Mutteki, bundan 40 yıl önce Amerika ve batılıların dünya genelindeki etkisi % 80 iken bu gün % 20’ye düşmüş, Amerika ve batılı emperyalist güçlere olan muhalefet % 80’lere ulaşmıştır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.