HaberlerİranOrtadoğu

Dünya genelinde İran’ın etkisi daha da artacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 12 Haziranda yapılan 10. dönem cumhurbaşkanı seçimini “en sağlıklı, en serbest ve en güzel seçim” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, seçimlere katılımın yüksek olduğunu belirterek, bu seçimler, bölge ve dünyada değişimin kaynağı olacağını belirtti.

Ahmedinejad, İran radyo televizyonun birinci kanalındaki “halka hitaben yaptığı ” konuşmasında, “seçimlere yüksek katılımlarından dolayı halka” teşekkür etti ve “bu seçimler, bütün İran halkının, gönlündeki temiz ruhu ortaya koyduğunu ve seçimlere geniş katılımla, tarihi ve destansı, tamamen sağlıklı bir seçim yaşanmıştır. Çünkü seçimin kendisi büyük bir hadisedir. Halkın kendisi sandık başına gitti. Oylarını verdi. Oylar sayıldı. Seçimlere bizzat kendisi nezaret etti. Sağlıklı bir seçim ortamında yapıldı” diye konuştu.

12 Haziran seçimlerinin, halkın gücü ve iktidarının bir göstergesi olduğunu belirten cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dünya güçlerinin, seçim sonrası olayların organize etmeleri ve İran iç işlerine müdahale etmelerinin arkasında da, İran’da görülmemiş bu halk katılımı ve halk demokrasisi örneğinin dünyaya örnek olmasından korkmalarınını yattığını söyledi.

Seçimde halkın gücünün kat kat arttığını ve bunun uluslararası arenada etkisinin hissedileceğini belirten Ahmedinejad, yeni dönemde daha etkin bir dış politika izleneceğini ve adaletin hakim olması yönünde çalışacaklarını söyledi
Ahmedinejad, bütün güçleriyle halkın hizmetinde olacaklarını ifade etti ve tüm olup bitenlere rağmen el ele verilmesi ve birlik çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad konuşmasında ayrıca, İran halkının geniş katılımlı destansı seçimine düşmanların leke süremeyeceğini hatırlatarak, ” İran halkı yolunu seçmiştir. Güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Bundan sonra, dünya genelinde daha güçle etkinliğimizi görecekler” dedi.

Yeni dönemde, hükümette, geniş bir değişim olacağını belirten cumhurbaşkanı Ahmedinejad, kardeşlik, samimiyet, kamu mallarına olan sahib çıkma, adaletin uygulanması, uzun vadeli hedeflere ulaşma, vatandaşın haklarını savunma gibi konularda hükümetin geniş bir değişim yapacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2022 (24) içerik yüklenmiştir.