HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Halkının Nekbe Günü Münasebetiyle Siyonistlere Karşı Düzenlediği Protestolar

Nekbe Günü “Büyük Felaket”, Siyonistlerin yüzbinlerce Filistinliyi topraklarından çıkardığı ve İsrail’in bağımsızlığını açıkladığı gündür ve 15 Mayıs Nekbe günün yıldönümüdür.

Protestocular Almanya’nın başkenti Berlin’de “Filistin’i serbest bırakın” gibi İsrail karşıtı sloganlar attılar. Onlar ellerinde “Filistin için Özgürlük” “Yahudiler Filistinlilerin yeniden dönme hakkının destekçisidir” gibi sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıdılar.

Protestoculardan Martin Sachnk, Nekbe Gününü Filistin’in birlik günü olarak nitelendirerek şunları söyledi: ‘Filistinlilerin muhalefetini göstermek için sokaklara indik.’

Şu an beş milyondan fazla Filistinlinin Dünya genelinde mülteci olduğu tahmin ediliyor.

Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen protestoda da protestocular İsrail Konsolosluğu karşısında toplanarak, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli mahkumlarla dayanışma içerisinde olduklarını açıkladılar.

Protestoculardan biri, Filistinlilerin haklarını desteklemek için İsrail ile münakaşaya girmesi konusunda Kanada hükümetine baskıların arttırılması gerektiğini ifade etti.

Bu kişi, bu protestoların İsrail’in zulmünden acı çeken Filistinli mahkumların haklarının iade edilmesi için düzenlendiğini söyledi.

Yüzlerce Filistinli mahkûm, İsrail hapishanelerindeki mahkumların çok kötü şartlarda bulunmasına itiraz olarak 17 Nisan’da açlık grevine başladı.

Siyonist hapishane yönetimi ve gardiyanlar bu mahkumları sağlık hizmetinden yararlanma, telefon kullanma ve aileleriyle görüşme gibi en meşru haklardan bile mahrum bırakıyorlar.

Bu açlık grevi, Filistin’in sevilen liderlerinden ve Fetih Hareketi üyesi Mervan Barguti liderliğinde başladı.

Yaklaşık 6500 Filistinli şu an İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunmaktadır ve bu kişilerden 62’si kadın ve 300’ü de yasal yaş sınırının altındadır.

Siyonist Rejim aynı zamanda Filistinli 13 milletvekilini de tutuklamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.