DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Dünya halkları artık ABD’nin oyunlarına kanmayacaktır

Bu haftaki Tahran Cuma namazı, Tahran müslümanlarından kalabalık kitlelerin katılımıyla Ayetullah Seyyid Ali Hatemi’nin imamlığında kılındı.

Tahran’ın bu haftaki Cuma namazı imamı Ayetullah Hatemi namaz hutbelerinde, İran’la görüşme konusunda Amerikan makamlarının son açıklama ve yaklaşımlarını eleştirerek, İran halkının Bush’un İran’la ilgili tüm planlarını boşa çıkararak tarih çöplüğüne atan halk olduğunu söyledi.

Obama’nın İran’la ilgili tüm açıklama ve önerilerinin lafta kaldığını ve Bush’un bir takipçisi olma yönünde ilerlediğini, Bush’un söylemlerinin aynısını tekrarlamaya başladığını belirten Tahran Cuma namazı İmamı Ayetullah Hatemi, dünya halklarının bu söylemlere artık alışık olduklarını ve tüm bunların göstermelik olup kamuoyunu saptırma hedefine yönelik olduğunu söyledi.

Amerikalıların kendilerini Siyonist İsrail rejiminin koruyucusu olarak gördüklerini de hatırlatan Ayetullah Hatemi, Amerika’nın Siyonist rejim İsrail’e yönelik desteğinin Amerikan dış siyasetinde bir kara leke olarak var olduğunu söyledi.

Tahran Cuma namazı imamı ayrıca Amerika’nın Irak’taki yanlış siyasetlerini de irdeleyerek, “siz Irak’ta huzur ve güvenliği sağlamak bahanesiyle bu ülkeyi işgal ettiniz. Ama bugün artık her kes Amerika’nın Irakta teröristlere yeşil ışık yaktığının farkındadır. Elimizdeki mevcut kesin haberler, Amerikalıların yeniden Irak’ta Baas güçlerini iktidara getirmeye çalışıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.