HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Kudüs günü yürüyüşleri başladı

Tahran’la birlikte İran’ın dört bir yanında bugün mazlum Filistin halkına destek vermek amacıyla tüm İranlıların katılmasıyla dünya Kudüs günü yürüyüşleri başladı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği başkent Tahran’daki yürüyüşe, kabine ve Meclis üyelerinin yanısıra diğer bazı üsr düzey devlet yöneticilerinin de katıldığı belirtiliyor.

Yürüyüşlere ayrıca başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gelen temsilcilerin de katıldığı belirtilmektedir.

Yürüyüş Cuma namazının kılıncağı Tahran Üniversitesi”nin bahçesine kadar devem edecek ve ardından Cuma namazı kılınacaktır.

Diğer taraftan, günlerden beri İran’da dini ve siyasi liderler, Filistin halkının haklarını savunan ve İsrail işgaline karşı olan tüm insanları, bulundukları ülkelerde yapılacak “Dünya Kudüs Günü” yürüyüşüne katılmaya çağırdı.

Dünya Kudüs Günü’nde, İslam ülkelerinin yanı sıra Müslümanların yaşadığı ülkelerde, Filistin topraklarının işgalden kurtarılması ve dünya kamuoyunun Filistin sorunu hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ramazan ayının son cuması, İmam Humeyni tarafından “Dünya Kudüs Günü” olarak ilan edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.