AfrikaAsyaAvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Dünya Meclis Başkanları Ali Laricani’yi tebrik etti

Suriye, Kuveyt ve Gürcistan Meclis Başkanları ayrı ayrı mesajlarla Nükleer Anlaşma’nın imzalanmasından dolayı İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’yi tebrik ederek bu anlaşmanın tarihi olduğunu ve herkes için büyük bir başarı sayıldığını belirtti.

Suriye Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Leham yayınladığı mesajında İran devleti ve halkına Nükleer Anlaşma’dan dolayı tebriklerini bildirerek bunu barışçıl nükleer programa ulaşmak için İran diplomasi ve stratejisinin bir başarısı olarak nitelendirdi.

Suriye Meclis Başkanı Muhammed Cihad el-Leham’ın mesajının bir kısmında şu ifadelere yer verildi: “Bu tarihi Nükleer Anlaşma, Batı ile kuklalarının baskı ve hasmane tutumunu atlayarak karşılıklı saygıya dayalı bir müzakere ve konuşma ortamı ortaya çıkardı. Elbette İran devletinin gücü ve İran halkının direniş ve sabrı Batılılar’ı bu anlaşmayı imzalamaya itti. Bu tarihi başarı İran İslam Cumhuriyeti, bölge ve Direniş Ekseni için bereketli ve güç kaynağı olacaktır”.

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk Ali el-Ganim’in de İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’ye hitaben gönderdiği mesajda şöyle denildi: “Viyana’da İran ile P5+1 Grubu arasında imzalanan Nükleer Anlaşma hepimizi sevindirdi çünkü bu anlaşma bölge milletlerinin birbirine yaklaşmasına ve bölgenin istikrarına yararlı olacağının yanı sıra halklarımızın gelişme ve refaha ulaşmasına vesile olacaktır”.

Gürcistan Meclis Başkanı Davit Usupashvili de mesajında Nükleer Anlaşma’nın imzalanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle yazdı: “Kapsamlı Ortak Eylem Planı herkes için büyük bir başarıdır. Bütün tarafların isteğiyle ulaşılan bu anlaşmadan dolayı çok sevindim. Sözkonusu anlaşma uluslararası barış, işbirliği ve gelişme için büyük bir adım olarak bölge ve dünyaya göze çarpar yeni bir fırsat sunuyor. KOEP çerçevesinde yapılacak uygulumalar İran halkı için gelişme ve barış armağan edecek”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.