DünyaHaberler

Dünya medyasında İran cuma hutbesinin yankıları

Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Başkanı Ayetullah Rafsancani’nin bugünkü Tahran Cuma namazı hutbeleri dünya medyasında geniş yankı buldu.

Onuncu dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üzerinden geçen dört haftanın ardından Tahran Cuma namazını kıldıran Ayetullah Rafsancani’nin sözleri dünya medyasında geniş yankı buldu.

Fransa haber ajansı Ayetullah Rafsancani’nin konuşmasının yankılarına yer verdiği haberinde Ayetullah Rafsancani’nin İran’ın içinde bulunduğu durum için bir çözüm yolu önereceğini ileri sürdü. Söz konusu haber ajansı Ayetullah Rafsancani’nin ayrıca İran seçimlerinden sonra tutuklananların serbest bırakılmasını istediğini belirtti.

İngilizlerin Reuters haber ajansı da Tahran Cuma namazına yer verdiği haberinde İran’ın kriz içinde olduğunu ve Ayetullah Rafsancani’den naklen bir çok İranlının seçim sonuçlarından kuşku duyduğunu ileri sürdü.

Amerika’da yayınlanan Los Angeles Times gazetesi ise Rafsancani’nin İran liderlerinden halkın isteklerine önem vermelerini istediğini, ancak seçim münakaşası ile ilgili hiç bir somut çözüm yolu önermediğini yazdı.

Bloomberg haber sitesi ve CNN haber kanalı da Rafsancani’nin tutukluların serbest bırakılmalarını istediğini belirtirken İngiliz Financial Times da İran’ın kriz içinde olduğunu ileri sürdü.

Ayetullah Rafsancani’nin bugünkü konuşmasına yer veren siyonist Jerusalem Post gazetesi de Ayetullah Rafsancani’nin seçim sonuçları ile ilgili kuşkuların bertaraf edilmesini istediğini yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.