DünyaHaberler

Dünya Müslüman Âlimler Birliği intifada çağrısı yaptı

Dünya Müslüman Âlimler Birliği, İslam ümmetinden Filistin’deki mukaddes mekanları tamamıyla ele geçirmek için kirli planlar yapan Siyonist işgal yönetimine karşı seferberlik ilan etmelerini, Filistin halkından da Hz. İbrahim Camisi için intifada başlatmalarını istedi.

Müslüman Âlimler dün (02 Mart Salı) yayınladıkları bildiride, işgal hükümetinin Hz. İbrahim Camisini “tarihi kültür mirası” listesine almasından endişe duyduklarını ve işgal yönetiminin aldığı bu kararın ağır bedellere neden olabileceğini belirttiler.

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Allame Yusuf Karadavi ile Genel Sekreter Dr. Selim Avva’nın imzasıyla yayınlanan bildiride ayrıca şu hususlara dikkat çekildi: “İşgal yönetimi attığı bu adımla aslında işgal altındaki bütün tarihi İslamî eserleri ele geçirmek istediğini gösteriyor. Onun için İslam ülkeleriyle Arap ülkelerinden ve Arap Birliği ile İslam Konferansı Örgütünden işgal yönetimini bu karardan vazgeçirecek ciddi adımlar atmalarını bekliyoruz.”

İşgal hükümeti el-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim Camisi ile Beytlaham’da bulunan Bilal bn. Ebi Rebah Camisini ulusal kültür mirası listesine aldığını açıklamış ancak hükümetin bu kararı içerde ve dışarıda büyük tepkilere neden olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.