HaberlerİranOrtadoğu

Dünya müslümanları, Uygur müslümanlarını savunmalıdır

Kum kenti âlimlerinden Ayetullah Safi Gülpaygani dünya Müslümanlarının hangi ülkede olurlarsa olsun, Çinli Müslümanların haklarına sahip çıkıp, onları savunmaları gerektiğini vurguladı.

Kum kentinde yaşayan bu tanınmış âlim, dini medrese talebelerinden bir grubu ziyarete kabulünde yaptığı konuşmada, son günlerde Çin’de vuku bulan ve mazlum ve savunmasız bir grup Müslümanın hayatını kaybetmesi veya yaralanmalarına yol açan üzücü olaylara değinerek Çin’de normal insan haklarının ihlal edilmesinden kaynaklanan bu elem verici hadiseyi kınadığını belirtti.

Ayetullah Safi Gülpaygani daha sonra, Almanya’da da, Mısırlı Müslüman bir kadının başörtülü olması dolayısıyla acımasızca katledilmesi olayına da değinerek, bu insanlık dışı olayı da şiddetle kınadı.

Konuşmasının devamında İslami toplumların dünya arenasında ittifak ve işbirliği halinde olmaları gerektiğinden söz eden Ayetullah Safi Gülpaygani ayrıca “Dünya Müslümanlarının, bu tür üzücü hadiselerle karşılaştıklarında uygun ve etkin bir şekilde Çin veya Avrupa demeden olayı kınamaları ve zulme uğrayan Müslümanların haklarına sahip çıkıp, onları savunmaları lazım” diye konuştu.

Ayetullah Safi Gülpaygani ayrıca, Çin’de Müslümanların maruz kaldıkları kanlı olaylardan söz ederken “Uluslararası topluluklar ve insan hakları savunucusu olduklarını iddia edenlerden, insan hakları konusunda politik oyunlara başvurmak ve ikili davranmaktan vazgeçip, insanları batı yanlısı ve karşıtı diye ikiye ayırmamalarını, Çin’deki insan haklarının durumunu görmezden gelmemelerini talep ediyorum” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.