HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei: Amerika İslam’a karşıdır

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, Peygamber Efendimimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve İmam Sadık’ın (a.s) kutlu doğum günü münasebetiyle devlet yetkilileri, İslami Vahdet Konfransı’na katılmış olan yerli ve yabancı konuklar, İslam ülkelerinin Tahran büyükelçileri ve halkın farklı kesimlerini makamına kabul etti.

Bu görüşmede İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) ve İmam Sadık’ın (a.s) kutlu doğum gününde olmak münasebetiyle tebirklerini ileten İmam Hamanei, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) doğum gününü kutlamanın İslam dünyasının yapması gereken görevlerden biri olduğunu belirterek, “Şu an İslam dünyasının görevi sadece İslam Peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum veya bi’set gününü kutlamak değil, yeni İslam uygarlığının kurulması için gayret etmektedir” dedi.

İmam Hamanei, “Yeni İslam uygarlığı, Batı ülkelerinin yaptığı gibi diğer ülkelere saldırmak, insanların hukukunu ihlal etmek ve kendi ahlak ve kültürünü milletlere dayatmak değil, ilahi rahmetin yeryüzünde yayılması ve insanların doğru yolu bulması için zemin hazırlamaktır” beyanında bulundu.

Din alimleri ve hakiki aydınların yardımına ihtiyaç var

Kendi uygarlığını kurmak için Batı’nın İslam dünyasındaki bilim ve felsefeden yararlanmış olduğuna işaret eden İmam Hamanei, “Gerçi bu uygarlık (Batı uygarlığı) hayatın kolaylaşması için teknoloji ve farklı araçlar ortaya koymuştur, ancak insanlar için mutluluk, saadet ve adalet getirememiş ve içten de çelişkiye maruz kalmıştır” diye söyledi.

Yeni İslam uygarlığı’nın temelini atmak için artık sıranın İslam dünyasına geldiğini ifade eden İmam Hamanei, “Bu amaca ulaşmak için İslam dünyası siyasetçilerine ümidimiz yoktur. Din alimleri ve Batı’yı kendi kıpleleri olarak sanmayan hakiki aydınlar İslam dünyası için gereken girişimlerde bulunmakla birlikte bu uygarlığın kurulmasının mümkün olduğuna inanmalıdır” açıklamasında bulundu.

Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarmak düşmanın aracı

İmam Hamanei, “Yeni İslam uygarlığının kurulmaması için düşman müslümanlar arasında ihtilaf çıkarmayı bir araç gibi kullanmaktadır. Amerikan yetikililer ve politikacıların konuşmalarında Şii ve Sünni gündeme geldiği zaman düşünür ve ileri görüşlü insanlar endişelendi. Çünkü onların (düşmanın) eskisinden daha çok tehlikeli olan yeni bir komplo kurmak istedikleri anlaşıldı” dedi.

Şii ve Sünni gözetmeden Amerika’nın İslam’a karşı olduğunu söyleyen İmam Hamanei , “Amerika için Şii ve Sünni farketmez. Onlar İslam şeriatı ve hükümleriyle yaşamak isteyen her müslümana karşı çıkarlar” şeklinde konuştu.

İmam Hamanei, Bahreyn ve diğer yandan bir yıla yakın bombardıman altına kalan Yemen konusunda İslam dünyasının sessiz kalmasına ve de Irak, Suriye ve son olarak Nijerya’da yaşanan olaylarla temasla, Nijerya müslümanlarının liderine yönelik yapılan vahşi girişimler ve 1000’den fazla müslümanın şehit olması karşısında İslam dünyasının sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, ‘İslam dünyası bu cinayetler karşısında nasıl sessiz kalabilir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.