HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei: Amerikalılara Güvenilemeyeceğini Ve Davranışlarında Sadakatli Olmadıklarını Söyledi.

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, Amerikalıların mantıksız olduğunu, güvenilemeyeceğini ve davranışlarında sadakatli olmadıklarını söyledi.

Dün öğleden sonra ülke yetkililerinden bir grubu kabulü sırasında konuşan İmam Hamanei, İran’la görüşmek istedikleri yolunda ABD yetkililerinin son açıklamalarına temasla, “bu yılbaşında da bir konuşmamda Amerikalılar ile görüşmeye pek iyimser olmadığımı söylemiştim, gerçi geçmiş yıllarda Irak gibi bir takım mevzularda Amerikalılarla görüşülmesine de engel olmadım” ifadesini kullandı.

Son birkaç ay içinde bile ABD’li yetkililerin tutumlarının onlara iyimser olunamayacağını ispatladığını belirten İmam Hamanei, “Biz her zaman tüm dünya ile teamül içinde olunmasına inanmışız, fakat dünya ile teamül içinde olmak hususunda önemli bir konu, karşı tarafı tanımak, onun amaç ve metotlarını kavrayabilmektir. Zira eğer onu iyi tanımayacak olursak çelme yeriz” dedi.

İmam Hamanei, irtica, müstekbirlik, bazı batılı liderler ve bir takım bölgenin zayıf yetkilileri, İran halkı karşısında geniş bir cephe açtıklarını ve böyle bir cephenin şimdiye kadar hiçbir ülke karşısında açılmadığını belirtiler.

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, konuşmasının bir başka bölümünde ise ülkenin genel durumunu değerlendirerek 7 gerçeği dile getirdi.

“Üstün coğrafi konum”, “iftihar dolu, çok eski ve köklü bir tarih”, “doğal yer altı kaynaklar ve servetler ve üstün insani yetenekler” İmam Hamanei ilk etapta ele aldığı bu yedi gerçekten üçüydü.

Daha sonra dördüncü özelliği de açıklayan İmam Hamanei, İran’ın özellikle son iki üç asır içinde iç diktatörlük ve despotluk ve dış siyasi ve kültürel saldırı ve nüfuz” cephesinden ağır darbeler aldığını ve genel değerlendirmelerde bu gerçeğin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

“Meşrutiyet”, “petrolün millileştirilmesi hareketi” ve “İslam İnkılabı” olmak üzere üç dönemde halkın genel ve milli uyanışını bir diğer gerçek olarak açıklayan İmam Hamanei, “meşrutiyet” ve “petrolün millileştirilmesi” hareketi döneminde milli kıyamın yenilgiye uğradığını, fakat İslam İnkılabının zafere ermesi ve İran İslam cumhuriyetinin kurulmasının, İran’ın yabancılar tarafından almış olduğu darbelere kesin bir cevap olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, muhtelif siyasi, iktisadi, bilimsel ve kültürel alanlarda sağlanan başarılar tecrübesinin, ülkenin genel değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken altıncı gerçek olduğunu beyan ederek, “bilimsel alandaki mucizevari gelişme, önemli bölgesel olaylar ve dolayısıyla da dünya meseleleri üzerindeki inkâr olunamayacak etki, ülke kalkınması ve onarımındaki hayret uyandırıcı gelişmeler ve tağut dönemine oranla 180 derecelik kültürel bir dönüşüm son 30 yıl içindeki muzaffer hareketin belirtileridir” dedi.

Konuşmasının bir başka bölümünde ise İran’ın tarihi ve mevcut gerçeklerini açıklayan İmam Hamanei, “ekonomi ve bilimsel gelişmeler” mevzuunun tüm yetkililerin çalışmalarında ilk planda olması gerektiğini söyledi.

İran halkının ardı ardına elde ettiği ilahi yardımlara da temas eden İmam Hamanei, en son ilahi lütuf ve yardımın son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran halkı tarafından oluşturulan siyasi hamaset olayında tahakkuk bulduğunu ve bu büyük hamasetin etkisinin tedrici olarak muhtelif alanlarda kendini göstereceğini bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.