AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei: İran’ın mantığı milletlerle işbirliğine dayalı

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı Tahran’da ağırladı.

İmam Hamanei bu görüşmede, İran ve Macaristan’ın işbirliği için birçok zemin olduğunu, İran’ın mantığının ise diğer ülkelerle işbirliği çerçevesinde yürüdüğünü belirterek, “Macaristan devletinin ilan ettiği politikası ‘Asya’ya dönük’ olarak işbirliğin artmasına neden oalbilir” dedi.

İran ile Macaristan’ın ekonomik ilişkilerinin düşük olmasının uygun olmadığının dile getiren İmam Hamanei, “İran halkı Macaristan’a karşı olumsuz bir bakış açısına sahip değil ve bu ziyaretinizin işbirliğin artması için bir başlangıç olacağını umuyoruz” diye konuştu.

Macaristan Başbakanı’nın milletler ve halkların birbirlerini karşılıklı tanımasının işibirliğinin temelini oluşturduğunu onaylayan İmam Hamanei, Ekonomik, bilimsel, kültürel ve eğitim alanındaki işbirliği için ilkeli ve temel bir yapı belirlenmelidir” diye açıkladı.

İran tarafından İslam ve Hristiyanlığın güzel ve daha samimi konuşmalar gerçekleştirmesi için çalıştığına değinen İmam Hamanei, “Ortak yönlerin artması ve gerçeklerin aydınlatılmasına dönük ortak yönlerin artırılması, özellikle İslam öğretilerinin doğru tanınması için büyük bir adımdır” diye kaydetti.

Geçen 40 yılda İran İslam İnkılabı aleyhine yürütülen ağır propogandanın da dünya propaganda mekanizmalarının gerçekleri çarptımasının bir örneği olduğunu söyleyen İmam Hamanei, “Düşünürlerle bilim adamlarının görüşüp konuşması gerçeğin yararına ve onu aydınlatmak içindir ve bu çerçevede biz bu tür görüşüp konuşmalaradan yanayız” diye vurguladı.

İmam Hamanei sözlerinin sonunda, “Elbette Avrupa ve Amerika’da gençlere dayalı bir manevi ama sessiz filizlenmenin olduğuna tanığız ve gelecekte de Avrupa’nın maddi, bilimsel ve teknolojik gelişme ile maneviyat arasında uyum sağlaması ihtimali vardır” diye ekledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da bu görüşmede İran’da bulunmasındn duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ben bir büyük ticari ve ekonomik heyet başkanlığında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için İran’dayım ve bence ikili ilişkilerin artması için birçok potansiyel bulunmaktadır” dedi.

Karşılıklı anlayışın sürdürülebilir ilişkiler için temel olduğunu söyleyen Orban, “İran’ın dünya çapındaki saygın konumundan dolayı sizin desteğinizle ikili ilişkilerin çeşitli alanlarda pekiştirilmesini umuyoruz” diye konuştu.

Dünya düzeninin değişmekte olduğunu söyleyen Orban, “Bu hızlı gelişmeler Batı ve dünya güçlerinin kendilerinden verdiği imaja darbe indirmiş ve onları sıkıntılı halde bırakmıştır” açıklamasında buldundu.

Orban ayrıca nüfus azalması, aile değerinin düşerek sağlıksız aile yapısının alkışlanması, ardarda ekonomik sorunların yaşanması, güvenlik ve savunma gücünün düşmesi ve teröristlerinin bulunmasını, Avrupa önünde bulunan sorunlar olarak nitelendirerek, “Bu krizler Batı’yı Doğu’ya yaklaşmaya ve manevi değerleri bulmakla çözüme kavuşmaya itmiştir” diye aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.