HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei: İslami Uyanış Çok Önemli Bir Olaydır!

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, İslami uyanışın çok önemli bir olay olduğunu ve müstekbirlik anti tezleri ile yok edilemeyeceğini söyledi.

Dün öğleden sonra Tahran üniversiteleri ve yüksek öğretim kurulu öğrencilerinden kalabalık bir grubu kabulü sırasında konuşan Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, bölgede bazı İslam ülkelerinde vuku bulan olaylara temasla, bu olayların söz konusu İslam ülkelerinde İslami uyanış derinliğinin bulunduğunu gösterdiğini, ancak acemilik yapıp iyi idarecilik sergilemedikleri için bugün büyük Mısır ülkesinin çok acıklı bir ortama sürüklendiğini söyledi.

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei şöyle dedi: “Öğrenci kuruluşları ve çevreleri, “İslami Uyanış Süreci” konusunu ve müstekbirliğin bu olay karşısındaki uzun mevziilerini enine uzununa tartışmaya açarak kuşkusuz bölge ülkelerinde vuku bulan hata ve yanlışlar ve onların İran’da İslam Cumhuriyeti nizamının kurulması süreciyle mukayesesini yaparak ülkeye ve halka hizmet edeceklerdir”.

İslam nizamının stratejik derinliğini açıklayan İmam Hamanei, bölgenin durumuna gerçekçi yaklaşımın, bir takım mevzuların İslam nizamının daha da güçlenmesine ve İran İslam Cumhuriyeti nizamının stratejik derinliğine yol açtığını gösterdiğini söyledi.

“İslam İnkılabının yurt dışındaki çekirdek oluşumları konusunda rahmetli İmam Humeyni’nin açık sözü bu stratejik derinliğin oluşumuydu ve bugün müstekbirlik alelaceleyle buna karşı mücadele içindedir ama kesinlikle başaramayacak” ifadesini kullanan İmam Hamanei konuşmasının bir başka bölümünde ise düşman’ın Şii ve Sünniler arasında ihtilaf ve çatışma çıkarmak için gösterdiği yoğun çabayı hatırlatarak, “Muhtelif bölgelerde Şia’yı bastırmaya çalışıyorlar. Çünkü Şiilerin İran İslam Cumhuriyeti nizamının doğal üsleri olduklarını zannediyorlar. Ama düşman bilmiyor ki birçok ülkede Ehli Sünnet kardeşler de İslam nizamını çok daha güçlü desteklemekteler” dedi.

“Adilane”, “Gelişmiş” ve Manevi” bir toplumu gerçekleştirmenin İslam nizamının temel ülküsü ve ilk hedefi olduğunu hatırlatan Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, “Adaletli camia, hem yetkililerin adaletle davranacakları ve hem de halkın birbirlerine karşı adaletli olacakları bir toplumdur” dedi.

Böyle bir hedefin tahakkuk ettirilmesinin mümkün olduğunu ve şimdiye kadar bu yolda önemli adımların atıldığını belirten İmam Hamanei, böyle bir toplumun hem İslami ve hem de gayri İslami ülkeler için model olabileceğini söyledi.

Konuşmasının bir başka bölümünde ise İslam nizamının diğer bazı ülkülerini hatırlatan İmam Hamanei, “direnç ekonomisi”, “toplumun sağlığı”, “üstün sanayi”, “üstün tarım”, “gelişmekte olan ticaret”, “ilerici bilim”, “dünyada kültürel ve siyasi nüfuz” gibi hususların tümünün “İslam nizamının ülküleri” sıralamasında olduğunu ve bunların tahakkuk bulabileceğini belirtti

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.