HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Müslümanları ve Mustazafları İmamı Seyyid Ali Hamanei 5. Dönem Rehberlik Fakihler Meclisinin Açılışına Mesaj Gönderdi

Dünya Müslümanları ve Mustazafları İmamı Seyyid Ali Hamanei Rehberlik Fakihler meclisinin görevinin, nizamın İslami ve İnkılapçı özelliğini dakik surette korumak olduğunu bildirdi.

5. Dönem Rehberlik Fakihler Meclisinin Açılışı dolayısıyla bir mesaj gönderen Dünya Müslümanları ve Mustazafları İmamı Seyyid Ali Hamanei, halkın güvenini kazanarak seçildikleri için meclisin üyelerine tebriklerini bildirerek, “bu şanı yüce meclisin önemi, bu meclis için seçilenlerin omuzlarındaki sorumluluğun ağırlığından ve yüceliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorumluluk ise, ülkeye egemen nizamın İslami ve İnkılapçı kimliğinin tüm boyutları ile korunması ve nizamın birbirine ilişkilendirilmiş kurum ve organlarının yüce ve üstün hedefleri istikametinde hidayet ettirilmesidir” ifadesini kullandı.

İslam İnkılabı rehberinin mesajının bir başka bölümünde ise şöyle deniliyor:

Mevcut dünyada İran İslam cumhuriyetinin konumunu tanımak, maneviyat veya dinin, veya halkın, yahut her ikisinin feda edildiği muhtelif hükümet ve idare modelleri arasında yaygın olan metotlar arasında daha cazip olan dini halk demokrasi olayına gereken ilgili göstermek, iman ve İslami maariften kaynaklanmış eşsiz rollere gereken ilgili göstermek, halkın güvenini korumada lider ve rehberin ferdi ve siyasi takvasının rolüne dikkat göstermek ve nizamın sağlık, dirayet ve direnişi Rehberlik Fakihler Meclisinin görevlerindendir.”

5. Dönem Rehberlik Fakihler Meclisi, halk temsilcilerinin katılmasıyla bugün resmen çalışmasına başladı.

5. Dönem Rehberlik Fakihler Meclisi seçimleri 10. Dönem İslami Şura Meclisi seçimleri ile eş zamanlı olarak 26 Şubat tarihinde düzenlenmişti.

Rehberlik Fakihler Meclisinde 88 temsilci bulunmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.