HaberlerİranOrtadoğu

Dünya nükleer silahlardan arındırılmalıdır

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, yarınların dünyasının nükleer silahlardan arındırılması gerektiğini ve kendilerinin bu yönde çalıştıklarını söyledi.

Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısındaki açıklamasında, “ülkesinin nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl hedefler doğrultusunda süreceğini” belirtti.

“Hiçbir şekilde, barışçıl olmayan nükleer çalışmaların peşinde değiliz” diyen Mihmanperest, “Nükleer silahların yok edilmesi konusunu ciddi olarak takip ediyoruz. Dünyanın nükleer silahlardan arındırılması için faaliyetlerde bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Mihmanperest, “Yarının dünyasının nükleer silahlardan arındırılmış olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasının (NPT) İran tarafından imzalandığını hatırlatan Mihmanperest, “nükleer silahlara sahip ülkelerin, bu silahları diğer bağımsız ülkelere karşı kullanma tehdidinde bulunduklarını ve tehditkar tutumlarından dolayı hesap vermeleri gerektiğini” söyledi.

Mihmanperest, “Tahran’daki araştırma reaktörünün ihtiyacını karşılamaya yönelik uranyum değiş-tokuşu dosyası dosyası hala açık” dedi.

İran’ın uranyumu kendi imkanlarıyla yüzde 20 zenginleştirme kararına tepkileri değerlendiren Mihmanperest, “Müzakereci tarafların İran’ın önerisi doğrultusunda uranyum takasına hazır olduklarını ilan ettikleri an, takas işlemi yapılacak” ifadesini kullandı ve şunları söyledi: “Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme konusu, Tahran’daki araştırma reaktörünün ihtiyacını temine yöneliktir. Bu işlem, barışçıl nükleer enerji faaliyetlerimiz çerçevesindedir ve barışçıl hedeflerle çelişmiyor.”
“Nükleer güçlerin, İran tarafından talep edilen yüzde 20’lik uranyum ihtiyacını karşılaması halinde tutumlarının ne olacağının” sorulması üzerine Mihmanperest, “zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyduklarını, bunun her halükarda karşılanması gerektiğini” belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.