DünyaHaberler

Dünya silahsızlanma çalışmaları bir an önce başlamalıdır

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilcisi Muhammed Hazai, dünya silahsızlanma çalışmalarının bir an önce başlamasını vurguladı.

NPT’nin yeniden gözden geçirmesiyle ilgili nihai bildirisinin çalışmaları halen devam ederken, İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilcisi Muhammed Hazai dünya silahsızlanma çalışmalarının bir an önce başlanmasını vurguladı.

Dünyayı nükleer silahlardan arındırmak için yapılan uzun çalışmalara işaret eden Hazai, kitle imha silahların yayılmasını önlemenin bugünkü dünaya için zaruri olduğun söylemekle, nükleer silahların imhası için NPT’nin nihai bildirisinde belli bir zaman diliminin belirlemesini istedi.

BM’de bir aydır süren Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) gözden geçirme konferansı sonuçlanma işaretleri veriyor.

Geçtiğimiz Salı gününde189 imzacı ülkenin katıldığı konferansın Filipinli başkanı Libran Cabactulan, 29 sayfalık sonuç bildirisi taslağını hazırladı.

Taslakta NPT’ye taraf olmayan İsrail, Hindistan ve Pakistan ve NPT’den çekilmiş Kuzey Kore ise anılıyor. Taslakta İsrail, Hindistan, Pakistan’a NPT’yi imzalamaları ve nükleer tesislerini denetime açmaları çağrısı yapılıyor.

Taslakta öncelikle Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması için 2012’de konferans düzenlenmesi maddesinde görüşbirliği sağlanması gerek. Aksi halde sonuç bildirisi çıkmayacak ve konferans başarısız olacak denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (23) içerik yüklenmiştir.