HaberlerİranOrtadoğu

Dünya toplumlarının insani değerlerle bakışa ihtiyacı vardır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, tarih boyunca insanlığın, insana sadece maddi boyutlu bakış gibi sınırlı bakışından kaynaklanan sorunlarının bulunduğunu, insan toplumlarının bu gün insana insanca bakışına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad İran’ın orta bölgelerinde Kaşan halısı ve Kaşan’daki tarihi “Fin hamamı”nın dünya eserleri olarak kayıt edilmesi münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, insan varlığına, maddi bakış açısı, insanın varlığını yok etmiştir. Fakat, bugün artık, insanca bakma zamanıdır” diye konuştu.

BM bilim ve kültür sanat teşkilatı UNESCO’nun eserleri dünya eserleri olarak kayıt düşmesinin önemli bir adım olduğunu belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu gün bir insanın ortaya çıkardığı eserin , dünya eseri olarak kayıt altına alınması, o halkın, düşüncesi ve bakış açısının da dünyaya tanıtılması demektir ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, iyi ve güzel bir yaşam, güzel bir düşünce, kültürel mirasın manevi boyutlarını oluşturduğunu hatırlatarak, “bütün gelenekler, bütün örf ve adetlerin arkasında manevi kökler bulunur. İnsani değerler yer alır. Ve daha iyi yaşam anlayışı bulunur” diye konuştu.

Kaşan halısı ve Kaşan’daki tarihi Fin hamamının dünya eserleri listesine alınması törenine katılan UNESCO’ temsilcisi cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a dünya eserler listesi hediye edildi.

Safeviler, Zend ve Gacarlar dönemine ait eserlerin de bulunduğu Yaklaşık 24 bin hektarlık bir genişlikte bulunan ve İran’ın en güzel bahçelerinden birini oluşturan, Fin Bahçesi tarihi 9 bahçeden oluşuyor ve 2010’da UNESCO’nun 35. dünya mirası komite toplantısında, dünya eserleri olarak kabul edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.