DünyaHaberler

Dünyada 1 milyar insan aç

Birleşmiş Milletlerin (BM) raporunu göre, 2009’da gıda krizine global ekonomik kriz de eklenince dünyada açlık sınırındaki insan sayısı 1 milyarı geçti. BM bugün yaptığı açıklamada, yıl başında yaptıkları tahminlerin doğru çıktığını duyurdu.

BM Gıda Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan ortak açıklamada, dünya genelinde açların sayısının 2009’da 100 milyon artarak 1.02 milyara ulaştığı ifade edildi. Rakamın son 40 yılın en yükseği olduğuna değinildi.

FAO Genel Müdürü Jacques Diouf, yıllık “dünya’da açlık” raporunda, “Aç insanların sayısının artması dayanılmaz bir olay.” diye yazı. Diouf sözlerini, “Bizler açlığı ortadan kaldıracak ekonomik ve teknik imkanlara sahibiz. Sahip olmadığımız şey, açlığı ebediyen ortadan kaldıracak politik iradedir.” şeklinde bitirdi.

BM’den yapılan açıklamada, açlığın gıda yetersizliğinden kaynaklanmadığı, özellikle gelişmiş ülkelerdeki yüksek gıda fiyatlarının dar gelirlileri, işsizleri açlığa sürüklediği ifade edildi. Daha önceki krizlerden ders alınmadığı belirtildi.

G-8 ülkeleri geçtiğimiz Temmuz ayında, fakir ülkelere açlıkla mücadelede uzun dönemli tarım politikaları geliştirmeleri için 20 milyar dolar ödenek sözü vermişlerdi. WFP, 2008 yılında, aniden artan gıda fiyatlarına karşı açlıkla mücadele için rekor miktarda 5 milyar dolar gıda yardımı yaptı. Ancak organizasyon bu yıl sadece 2.9 milyar dolar gıda yardımı yapabildi.

WFP ile FAO, aniden ortaya çıkan gıda krizleri ve açlık sorunları ile uğraşılırken, problemi temelinden çözecek uzun dönemli tarımsal gelişim projelerinin aksatıldığı konusunda hemfikir oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.