DünyaHaberlerİnsan HaklarıKuzey Amerika

Dünyada en yüksek bebek ölümü oranının ABD’de de olduğu açıklandı

Save the Children’ın yayınladığı “Dünya Annelerinin Durumu Raporu” anneler ile ilgili ilginç gerçekleri ortaya çıkardı. Sahra-altında her yeni doğan 7 çocuktan biri hayatını kaybederken, en yüksek bebek ölümü oranının ABD’de de olduğu görüldü.

“Save the Children” örgütü, hafta sonu tüm dünyada kutlanacak Anneler Günü öncesinde 14. yıllık “Dünya Annelerinin Durumu Raporu”nu yayımladı.

“Surviving the First Day (İlk Günü Atlatmak)” adı verilen rapora göre, her yıl yaklaşık 3 milyon bebek, doğduktan sadece bir ay sonra çoğu önlenebilir nedenlerden hayatını kaybediyor. Bu bebeklerin üçte biri ise hayata dünyaya geldikleri gün veda ediyor.

Yapılan istatistikler, dünyanın hemen her yerinde ilk günün yeni doğanlar ve anneleri için en riskli gün olduğunu gösteriyor.

Örgütün 186 ülkede kadın sağlığı, çocuk sağlığı, bebek ölüm oranları, eğitim olanakları, ekonomik ferah ve kadınların siyasete katılım oranı gibi verileri derleyerek yayımladığı raporda, anne olmak için en iyi yer İskandinav ülkeleri. Finlandiya’nın ilk sırada geldiği listede İsveç ikinci, Norveç ise üçüncü sırada yer alıyor.

Gebelikte ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden kadınların oranının 12 bin 200’de bir olduğu Finlandiya’da, çocuklar 17 yıl boyunca devlet desteğiyle eğitim görüyor.

Çocuk büyütmenin en kolay olduğu ülkeler şöyle sıralanıyor: Finlandiya, İsveç, Norveç, İzlanda, Hollanda, Danimarka, İspanya, Belçika, Almanya ve Avusturya.

En şanssız anneler ise Sahra-altı ülkelerinde yaşıyor. Bu ülkelerde her 30 anneden biri, gebelikle ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Her 7 çocuktan biri ise beşinci doğum gününü göremiyor.

Listenin 186. sırasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki yoksulluk ve devam eden iç savaş, anneleri aç ve yalnız bırakıyor.

Anneliğin ve çocuk büyütmenin en zor olduğu 10 ülke, şöyle sıralanıyor: Fildişi Kıyısı, Çad, Nijerya, Gambiya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Mali, Sierra Leone, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti.

Çocuk büyütmenin en zor olduğu bölgelerden bir diğeri ise Güney Asya. Dünya nüfusunun yüzde 24’ünün yaşadığı Güney Asya’da her yıl 423 bin bebek, doğdukları gün ölüyor. Bölge yüzde 40 ile dünyanın en yüksek ilk gün ölüm oranına sahip.

Bebek ölüm oranlarında yüzde 29 ile Hindistan ilk sırada geliyor. Hindistan’da her yıl 300 bin bebek, doğumun ilk 24 saatinde hayata veda ediyor. Hindistan, anne ölüm oranlarında da başı çekiyor. Her yıl 56 bin kadın, gebelik sırasında ya da doğumda can veriyor.

Sanayileşmiş ülkeler arasında en yüksek bebek ölümü oranı ise ABD’de görülüyor. ABD’de her yıl 11 bin 300 bebek doğduğu gün ölüyor. ABD, aynı zamanda en yüksek prematüre doğum oranına da sahip. Ülkede her 8 bebekten biri vaktinden önce doğuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (26) içerik yüklenmiştir.