HaberlerİranOrtadoğu

Dünyada enerji kaynakları azalırken İran’da artıyor

Giderek azalmakta olan enerji kaynaklarının dünya sıralamasında, İran’ın birinci sırada yer alması, Batı basınının da manşetlerinden düşmüyor.

Özellikle Batı ve diğer sanayi devlerinin rüyalarını kaçıran “Enerji kaynaklarının kısıtlılığı”na bir de, dünyanın en büyük enerji rezervlerinin İran’da yer alması eklenince, dünyaya efendilik taslamaya kalkışanların korkusu da artmaya başladı.

Economist ve Times’in uzun zamandır gündemlerinden düşmeyen ve Batı için sürekli bir paranoya haline dönüşen enerji kaynaklarının en zenginlerinin başında İran İslam Cumhuriyeti oturuyor ve bu da, dünyayı sömürmeye alışanların keyfini fena halde kaçırıyor.

İran petrol Bakanı Seyyid Mesut Mir Kazımi, İran İslam Cumhuriyeti’nin enerji kaynakları bakımından dünyada ilk sırada yer aldığını, doğalgaz rezervlerinde de dünyanın 2. ülkesi olduğunu belirttiği açıklamasında, doğalgaz üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alan İran’ın dünya dengelerinde çok önemli bir konumda bulunduğunun ve bunu da en iyi şekilde değerlendirmekte kararlı olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Kapalı