DünyaHaberler

Dünyada her dört saniyede bir kişi evsiz kalıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya genelinde zorla evlerinden edilen insanların sayısının hızla arttığını belirterek, geçen yıl her dört saniyede bir kişinin evsiz kaldığını belirtti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya genelinde zorla evlerinden edilen insanların sayısının arttığını ve günümüzde mülteciler ve iç göçe zorlanan insanların sayısının son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 45 milyonu aştığını söyledi. Ban, “Sadece geçtiğimiz yıl her dört saniyede bir kişi evini terk etmeye zorlandı” dedi. Ban, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında savaşın hala bu olayların birinci nedeni olduğunu, son dönemde de Suriye krizinin büyük miktarlarda nüfus hareketlerine yol açtığını belirtti. Ban, “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre mültecilerin yarıdan fazlası savaşların tarumar ettiği beş ülkenin vatandaşlarından oluşuyor: Afganistan, Somali, Irak, Suriye ve Sudan. Bunlara ilave olarak Mali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Sudan’da yaşanan yeni olaylar nedeniyle insanlar evlerinden ediliyor” ifadesini kullandı. Rakamların bu büyük insanlık trajedisinin sadece bir yüzünü gösterdiğini ifade eden Ban, “Çatışmalar, her gün binlerce aileyi parçalıyor. Bazıları sevdiklerini geride bırakıp gitmek zorunda kalıyor veya savaş kaosu insanları birbirlerinden koparıyor. Bu olaylardan en çok zarar görenler ise çocuklar. Mültecilerin yaklaşık yarısı 18 yaş altı bireylerden oluşuyor. Bu çocukların büyük bölümü de tek başına kaçmak zorunda kalıyor” dedi.

İnsanların zorla evlerinden uzaklaştırılmalarının, bu kişilere barınma sağlayan toplumlar üzerinde önemli oranda ekonomik, sosyal ve siyasi etki yarattığını belirten Ban, şunları kaydetti: “Dünya genelinde en fazla mülteciye en yoksul ülkeler ev sahipliği yapıyor. Kalkınmakta olan ülkeler on yıl önce mültecilerin yüzde 70’ine ev sahipliği yaparken günümüzde bu oran yüzde 81’ine çıkmış bulunuyor.” Ban, evlerinden edilmiş insanlar için kalıcı çözümler bulunabilmesi için uluslararası vtopluluğun daha fazla dayanışma göstermesi ve külfeti paylaşması gerektiğini söyledi. Ban, “Dünya Mülteciler Gününde, uluslararası topluluğu çatışmaları önleme ve çatışmalara çözüm bulma çabalarını hızlandırmaya ve ailelerin birleşmesi ve mültecilerin evlerine geri dönebilmeleri için barış ve güvenliğin sağlanmasına yardım etmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.