HaberlerLübnanOrtadoğu

Dünyada Hizbullah üyesi olduğu düşünülen binlerce kişi hakkında tecrit uygulanacak

Kuveyt, Almanya ve ABD’nin başını çektiği dünya ülkeleri, Hizbullah üyesi olduğu düşünülen binlerce kişi hakkında tecrit uygulayacak.

Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, Almanya’da yaşayan çok sayıda Hizbullah mensubuna Alman hükümetinin onlara şimdiye kadar nispeten ılımlı yaklaştığını söyledi.

Almanya’nın iç istihbaratı sayılan, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkanı Hans-Georg Maassen, ABD yönetiminin terörist olarak gördüğü Hizbullah konusuyla ilgili olarak, Almanya’nın İsrail’le işbirliği içerisinde olduğunu söyleyerek “Biz, onların yaşamlarını mümkün olduğunca zorlaştırmak için her şeyi yapıyoruz,” dedi.

Diğer taraftan Avrupa Birliği, İngiltere’nin çağrısıyla giriştiği fakat başarısız olduğu Hizbullah’ı “terör” listesine ekleme çabalarına yeniden başlanabileceğini açıkladı.

ABD yönetiminin ise Batı Afrika ülkeleri üzerinden Afrika’daki Hizbullah üyelerine ciddi darbeler vurma arayışında olduğu açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri, Salı günü Batı Afrika’da Hizbullah’ın nüfuzunu ve etkisini arttırmak için çalıştığı öne sürülen dört Lübnanlıya karşı yaptırımlarını duyurdu.

ABD Maliye Bakanlığı, Sierra Leone, Senegal, Fildişi Sahilleri ve Gambiya’daki Hizbullah aktivitelerinden sorumlu tuttuğu dört kişinin isimlerinin sırasıyla; Ali İbrahim Vefa, Lutfi Fevaz, Ali Ahmet Şehade ve Hişam Nimer Hanfer olduğunu açıkladı.

ABD, bu kişilerin eğer varsa ABD’deki mal varlıklarının dondurulacağını ve Amerikan şirketlerinin bu kişilerle ticari ilişki kurmasının engelleneceğini ilan etti.

ABD’nin Terör ve finans istihbaratından sorumlu Hazine Müsteşarı David Cohen, Hizbullah’ın Lübnan sınırı ötesindeki etki alanını arttırma çalışmalarını bozmak için “ellerindeki bütün araçları” kullanacaklarına dair yemin etti.

Cohen, “Hizbullah’ın geleneksel koruyucusu haline gelmiş olan İran uluslararası ambargolarla köşeye sıkıştırılmışken Hizbullah’a karşı atılacak adımlar da giderek önem kazanmaktadır” dedi.

Öte yandan Kuveyt hükümeti geçtiğimiz gün aldığı kararla Kuveyt’de yaşayan 2000 Lübnan’lıyı sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu.

Karara Hizbullah’ın Suriye’deki krize doğrudan müdahil olmasını bahane gösteren Kuveyt hükümetinin Avrupalıların ve Amerikalıların attığı adımlara paralel yönde bir karar alması ise dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.