HaberlerİranOrtadoğu

Dünyada İran-Pakistan-Afganistan üçgeni eşsizdir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, İran-Afganistan-Pakistan üçgeninin dünyada eşsiz bir üçgen olduğunu vurgulayarak, söz konusu ülkelerin uygarlık, kültür ve inanç değerlerinin ortak olduğunu belirtti.

Tahran’da yapılan üçlü zirvede konuşan Ahmedinejad, üç ülkenin de ortak dostlar ve düşmanlara sahip olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: “bugün bölgemiz çeşitli faktörlerin etkisi altında köklü ve karışık sorunlarla karşı karşıya bulunuyor.”
Üçlü zirvenin şeffaf ve yapıcı geçtiğini vurgulayan Ahmedinejad, “cumhurbaşkanları bu tur müzakerelerde bölge sorunlarının giderilmesinde uygun çözüm yolu bulmaya çalıştılar. Bölgesel sorunlar konusunda cumhurbaşkanlarının görüşü birbirine çok yakın. Tarihi potansiyellere dayanarak bölgede mevcut sorunların çoğunu çözebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Ahmedinejad, İran, Afganistan ve Pakistan’ın, sorunların tek çözümünün karar almada aktif katılım olduğuna ve bölge sorunlarının sadece bölge halkının desteği ile gidermenin mümkün olduğuna inandığını da vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.