HaberlerİranOrtadoğu

Dünyada sorun yaratma çabasında değiliz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın kimseyle bir davası olmadığını vurgulayarak dünyada sorun ve çekişme yaratma çabasında olmadıklarını belirtti.

Cuma gecesi Tahran üniversitelerinin hocaları ve öğrencilerinin hazır bulunduğu bir toplantıda konuşan Mutteki, haklı ve mantıklı sözleri olduğunu ve adil bir dünyada bu sözleri söylemek istediklerini belirtti.

30. İslami devrim zaferinin yıl dönümü dolayısıyla konuşan dışişleri bakanı “İmam Humeyni’nin diplomasisi ilk adımda uluslar arası İslami alanı ilgilendirdi ve bugün biz devrim zaferinin 30. Yıl dönümünde İmamın ilkelerinin tüm İslam dünyasında canlandığına şahit oluyoruz” dedi.

Pehlevi rejiminde ülkenin ABD ve İngiltere’ye aşırı bağlılığına işaret ederek özgürlük, bağımsızlık ve İslami hükümetin İmamın ve devrimin büyük getirileri olduğunu vurgulayan Mutteki şöyle konuştu: “bağımsızlığın İmamın İran milletine bir armağanıdır ve bu inanç da düşmanları rahatsız ediyor.”

Dokuzuncu hükümetin devrim liderinin tavsiyelerinden yararlanarak diplomasi izlediğine değinen Mutteki “bu tür mantık ve strateji ile sahaya girdiğimizde düşman kötü bir durumda yer alacak” dedi.

Barack Obama’nın değişim sloganına da işaret eden Mutteki, “batılılar rejim değişimi, tutum değişimi gibi sloganlarla İslami devrimi hedef almaya çalışırken bugün kendileri öyle bir durumda bulunuyorlar ki sloganlarını değiştiriyorlar ve değişime ihtiyaçları olduğuna itiraf ediyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.