HaberlerİranOrtadoğu

Dünyada terörizmin en büyük hamisi ABD’dir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest ABD’nin son 30 yılda teröri,zmin en büyük hamisi olduğunu söyledi.

Mihmanperest, Amerika’nın Irak büyükelçisi Christopher Hill’in,İran aleyhine olan suçlamalarına verdiği cevapta, Amerika’nın diplomatik ahlak ve mantıktan uzak olduğunu belirterek, Amerikalı yetkililerin başka ülkelerin içişlerine karışmaya dair tutumlarını alışkanlık haline getirdiklerini söyledi.

ABD’nin Irak büyükelçisi, İran’ın Irak’taki rolünün faydalı olmadığını bildirerek, İran’ı, Irak’ın içişlerine karışmakla suçlamıştı.

Mihmanperest, Amerika’nın İran içişlerine yönelik müdahalesinin yeni bir şey olmadığını belirterek, Amerika’nın Irak’la ilgili siyasetlerinin yenilgiye uğraması ve şimdilerde bu ülkeden kaçmak için yeni bahaneler peşinde olduğunu belirterek, böylece gündemi saptırmaya çalıştığını söyledi.

Mihmanperest, İran’ın Irak’ın sorunlarının çözümü konusunda elinden gelen her türlü yardım ve işbirliğini yaptığını belirterek, bu konuda Iraklı yetkililerin açıklamalarının da tek başına yeterli olduğunun altını çizdi.

İran’ın geleceğinin bölgedeki bütün ülkelerin durumlarıyla yakından ilgili olduğunu söyleyen Mihmanperest, “Amerika, bölgede istenmeyen misafirdir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.