BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Dünyada Tufan-5’ten daha güçlü bir füze yok

İran Savunma Bakanı General Vahidi Tufan-5 adlı zırh delici füzenin üretim prosedürünün başladığına değinerek “Bugün dünyada Tufan-5’den daha güçlü bir füze yok” dedi.

İran Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi, İran yapımı Tufan-5’in özelliklerinden söz ederken, dünyanın en gelişmiş zırhlarını bile rahatlıkla delebilen bu ultra modern füzenin dünya ölçeklerinde etki yaptığını ifade ederek “Bugün dünyada bu füzeden daha etkin olabilecek bir füze tanımıyoruz” diye vurguladı.

Tufan-5’i, hedefe en ağır ve en yıkıcı darbeyi vurarak zırhlı araç ve tankı anında imha edebilen en gelişmiş anti zırh füzelerden biri olarak tanımlayan General Vehidi ayrıca “Bu füzenin zırhlı çeşitlerindeki nüfuz derinliği çok yüksektir” diye ilave etti.

Savunma Bakanı Vahidi daha sonra “Kaim” adı verilen anti helikopter füzelerinin üretimine de değinerek “Kaim anti helikopterleri de, yarı ağır, güdümlü füzelerden biridir. Bu füze, alçaktan uçan hızı düşük hedefler ve özellikle de, yüzeyleri zırhlıya benzeyen saldırı helikopterlerini imha edebiliyor” dedi.

General Vahidi ayrıca “Güdümlü anti helikopter “Kaim” füzeleri, lazer ışınlarıyla güdümlendiklerinden elektronik savaşa karşı çok dirençlidir” diye bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.