DünyaDünya Kudüs GünüHaberler

Dünyadan Kudüs Günü Etkinlikleri

Mübarek Ramazan ayının son Cuması olan Dünya Kudüs Günü gösterileri bu yıl da oldukça görkemli bir şekilde dünyanın dört bir yanında kalabalık kitlelerin katılımıyla düzenlendi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Filistin meselesinin ele alındığı bir sempozyum düzenlendi. Düzenlenen sempozyumda konuşan islami iran’ın Rusya’daki büyükelçisi Gulam Rıza Ensari, Siyonist rejimin insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınayarak, Filistin meselesi sadece, Filistin topraklarında yaşayan Yahudiler, Hıristiyanlar ve müslümanların katılımı ile çözüleceğini belirterek, Filistin halkının haklarını savunan en büyük ülkelerden birinin İran olduğunu söyledi ve örülen duvarlar, çekilen dikenli tellerin de işgale karşı Filistin halkının direnişini durdurmayacağını söyledi.
Lübnan Birlik partisi başkanı Abdurrahman Murad, Kudüs gününün, özgür Filistin için bütün müslümanların kalblerinin ortak attığı gün olduğunu söyledi. Abdurrahman Murd yaptığı açıklamada, bütün Müslüman halkların, Kudüs ve Filistin davasına sahib çıkacak, Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olacak birlik için “dünya Kudüs gününün ” bir fırsat olduğunu söyledi.
Japon müslümanlarından İbrahim Savada da, dünya Kudüs gününün, mazlum Filistin halkına destek günü olduğunu belirterek, Siyonist İsrail rejimi, işgalci bir rejimdir, Filistin İslam topraklarını işgal etmiş,bu toprakların halklarını vatanlarından sürmüştür.her gün de bu bölgedeki zulum ve cinayetlerini arttırmaktadır diye konuştu. İbrahim Savada açıklamasında İslam ülkeleri ve müslümanların kendi aralarında, etnik ve mezhebi tassubları bir kenara bırakarak, İslam dünyasının en önemli meselesi olan Filistin ve Kudüs meselesini unutmamaları gerektiğini söyledi
Filistin’in kurtuluşu için Halk cephesi genel sekreteri Ahmed Cibril Lübnan ve Filistin’deki direnişin Siyonist rejim karşısında aldıkları zaferlerin, “işgalci rejim İsrail içerisinde siyasi krizlere neden olduğunu” söyledi. Suriye’nin başkenti Şam’da yapılan Kudüs günü etkinliklerinde konuşan Ahmed Cibril, direnişin kazanmış olduğu zaferler bize yıllardır moral vermektedir ve Filistin’de beklenmedik yeni kazanımlara yol açmıştır diye konuştu. Ahmed Cibril açıklamasında rahmetli İmam Humeyni’nin Kudüs günü ilanı ile Kudüs meselesini İslam tarihine bağlamıştır ve bütün İslam ülkelerinin sorumluğunu hatırlatmıştır diye konuştu
Rusya İslam komitesi başkanı Haydar Cemal, dünya Kudüs gününün, siyasi islamın bir sembolü olduğunu belirterek, rahmetli imam Humeyni’nin İslam ümmetine bıraktığı bir miras olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.