DünyaDünya Kudüs GünüEyyamullahHaberler

Dünya’dan Kudüs Günü kutlama hazırlıkları

Lübnanlı Müslüman ve Hırıstiyan şahsiyetler yaklaşan dünya Kudüs gününe temas ederek bu kutsal mekanı siyonistlerin sultası altından kurtarmanın, tüm müslümanların tarihi sorumluluğu sayıldığını belirttiler. Lübnan’ın güneyinde Hizbullah hareketinin siyasi yetkililerinden Nebil Kavuk, dünya Kudüs günü ile ilgili yaptığı açıklamada bu günün düzenlenmesinin tüm müslümanların Filistin’e destek ve Kudüs’ü kurtarma bağlamındaki tarihi sorumluğu olduğunu kaydetti.
Hizbullah yetkilisi Kavuk, dünya Kudüs gününün sadece medyatik veya hamasetvari bir etkinlik olmadığını, bu hareketin Kudüs’ü kurtarmak veya Kudüs üzerine uzlaşmaya muhalefet etmek, ayrıca Kudüs’ü yahudileştirmekle mücadele yolunda gerçekçi ve stratejik bir plan olduğunu vurguladı.
*Seyda Ortodoks kilisesi rahibi İlyah Kafuri de Kudüs günü dolayısıyla yaptığı açıklamada dünya müslümanlarından Kudüs’ü savunmak için her günü Kudüs günü gibi görmelerini istedi.
*Irak Enformasyonu geliştirme merkezi başkanı Adnan İbrahim Es’Serac, Müslümanların birlik mesajının Kudüs’ün kurtuluşu olması gerektiğini belirterek, İslam dünyasından rahmetli İmam Humeyni’nin başlattığı bu değerli günü en iyi şekilde kutlamaları gerektiğinin altını çizdi.
*İran Azerbaycan Eyaleti Ermenileri Halife Konseyi de, Dünya Kudüs Günü’ne Ermeni ve Aşurilerin etkin bir şekilde katılmalarını istedi.
*Hindistanlı akademisyen Mevlana Mirza Muhammed, İslam dünyasından, Ramazan ayının son cuması Dünya Kudüs Günü’nde, Filistin halkına desteklerini göstermek için bulundukları her yerde gösteri düzenlemelerini istedi.
*Iraklı milletvekili Beha Eraci, Dünya Kudüs Günü’nü Müslümanların ortak davasının en önemli günü olarak niteledi. Eraci, Müslümanların, aralarındaki her türlü görüş ayrılığını bir kenara bırakarak, Filistin ve İslam dünyası sorunlarına sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.
*Suriye basınından Teşrin gazetesi de, Dünya Kudüs Günü eşiğinde, siyonist rejim İsrail’i terörist olarak niteleyerek, Dünya Kudüs Günü’nü, terör rejiminin en çok korktuğu günlerden ve aynı zamanda Filistin topraklarının işgalden kurtuluşu için en önemli girişim olarak değerlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.